Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 17. 06:55 Közélet

Hiába élünk valamivel jobban, mint nyolc éve, nem ez terelt tömegeket a Fideszhez

Nincs erős összefüggés a jövedelmek változása, és a Fidesz elmúlt négy éves erősödése között. Járási és kerületi szinten összevetettük, milyen mértékben nőtt az emberek jövedelme 2010 és 2016 között, illetve ezzel párhuzamosan hogyan változott a kormánypártok támogatottsága az előző országgyűlési választások óta. Az eredmények alapján az látszik: nem az határozza meg a kormánypártiságot, hogy mennyivel élnek jobban az adott helyen az emberek, mint a Fidesz kormányra kerülése idején.

Miután adatbányász módszerekkel sikerült megszereznünk a 2018-as választások szavazóköri eredményeit – a választási iroda valamiért nem akarja elemezhető formában a nyilvánosság rendelkezésére bocsátani az adatbázist -, elkezdtük ezeket összevetni különböző gazdasági társadalmi mutatókkal, hogy feltárjuk, milyen tényezők befolyásolták a pártválasztást. Kiderült, hogy a jövedelmi helyzet és a kormánypártiság együtt mozog: azokon a helyeken, ahol kevesebb pénzből élnek, nagyobb valószínűséggel választják a Fideszt.

Ez azonban csak a pillanatnyi helyzetet mutatja, legalább ennyire érdekes kérdés, hogy a jövedelem növekedése vajon a kormányzó politikai erő irányába tolta-e a választókat. Hogy ezt megtudjuk, az első lépésben azt számoltuk ki, hogyan változott az egyes járásokban és budapesti kerületekben a Fidesz-KDNP listájára leadott szavazatok száma*Ezt megtettük az érvényesen szavazók, illetve az névjegyzékben szereplők számának arányában is.. Azért döntöttünk a járási és kerületi szintű elemzés mellett, mert ezek a legkisebb olyan területi egységek, amelyekről a KSH még közöl bizonyos gazdasági és társadalmi mutatókat.

Kattints a térképre

A fenti térképen tehát az látható, hogy 2018-ban az érvényesen szavazók körében hány százalékponttal nőtt, vagy éppen csökkent az adott helyen a Fidesz támogatottsága 2014-hez képest (ha rákattintasz, az adatokat is böngészheted). A 197 járásból (illetve kerületből) 179-ben erősödtek a kormánypártok, és mindössze 18-ban gyengültek.

A legnagyobb növekedés a Hevesi járásban volt, szinte pontosan 20 százalékpont, de nem maradt el ettől érdemben Seszták Miklós fejlesztési miniszter birodalma, Kisvárda környéke sem (19,74 százalékpont). Ezzel szemben Budapesten több helyen is visszaesett a Fidesz, a legnagyobb mértékben ráadásul épp a hagyományosan őket támogató kerületekben, így az elsőben és a tizenkettedikben (mindkét helyen több, mint 3 százalékponttal)*A névjegyzékben szereplők számához viszonyítva is hasonló a helyzet, itt azonban még kevesebb helyen, mindössze négy budapesti kerületben esett vissza a Fidesz-KDNP. .

Ezeket az eredményeket vetettük össze azzal, hogyan változott az egyes járásokban és kerületekben a jövedelem a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta. Egészen pontosan az egy adófizetőre jutó személyi jövedelemadó alap, ami ugyan eltér a tényleges keresettől, és az átlagos jövedelemtől is, de az egyes járások közötti jövedelmi különbségeket elég jól mutatja. Ilyen területi bontásban ugyanakkor egyelőre csak 2016-ig vannak adatai a Központi Statisztikai Hivatalnak, így csak ezeket tudtuk használni, ám, ha van a két dolog között érdemi összefüggés, akkor ennek szinte biztosan már ilyen adatoknál is látszania kellene.

 

De nem látszik. A jövedelem változásának mértéke, és a kormánypártok teljesítményének alakulása szinte egyáltalán nem mozog együtt*A két változó közötti korreláció a 0,1-et sem éri el. Ennél kicsit erősebb az összefüggés, ha a jövedelmek emelkedésének mértékét nem az összes érvényes szavazaton belüli Fidesz-voksokkal vetjük össze, hanem azzal, hogy miként módosult a kormánypártot választók aránya a teljes névjegyzékben. Ám az így kapott 0,3-as mutató még mindig nem jelez erős összefüggést..

A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta egyébként mindenhol nőtt az általunk vizsgált jövedelmi mutató. A legnagyobb mértékben, több, mint 37 százalékkal a Téti és a Sárvári járásban, ahol ugyan nagyon jól szerepelt a Fidesz, de nem radikálisan jobban, mint 2014-ben. Téten például 7,4 százalékponttal nőtt a támogatottságuk, amivel (a növekedés szempontjából) a gyenge középmezőnybe tartozik a Győr-közeli járás.

Kattints a térképre

Ezzel szemben Mezőcsáton több, mint 16 százalékpontot javítottak, pedig ott alig 7,7 százalékkal emelkedtek a jövedelmek. Az Encsi járásban pedig ennél is kisebb mértékben (4,6 százalékkal, ami az egész országban a második legalacsonyabb), mégis kilőtt a Fidesz* 12,7 százalékpont, ami a közel 200 járásból, illetve kerületből a 13. legtöbb..

Mivel ezek  2016-os adatok, azaz közel másfél évvel a választás előtti állapotot tükröznek, megnéztük azt is, hogy 2013 és 2017 között megyei szinten miként változtak a jövedelmi viszonyok, illetve a kormánypártok támogatottsága.

Itt már a 2017-es nettó kereseti adatok is rendelkezésre állnak, így ezeket használtuk, de biztosan torzítja az eredményeinket, hogy a megyék már túl nagy területi egységek, ezeken belül már nagyon jelentős eltérések voltak helyenként (ezért is használtunk eredetileg járási adatokat). Mindenesetre az adatok itt sem mozognak együtt. Megyei szinten tehát a keresetek 2013-2017 közötti változásának sem volt érdemi hatása a kormánypártok támogatottságára*Itt az jött ki, hogy a névjegyzékhez viszonyított szavazati arányok változása teljesen független a keresetektől, míg az érvényes szavazatok alapján számított esetében kissé magasabb a korreláció, de ez is elhanyagolható..

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Fidesz-KDNP jövedelem keresetek választás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.