Soros György úgy döntött, 18 milliárd dollárt ad át alapítványainak – írja a Wall Street Journal. A Bloomberg milliárdosindexe szerint Soros vagyona pillanatnyilag 24 milliárd dollár körül van, amivel a 87 éves magyar származású befektető a világ 30. leggazdagabb embere, már a látható vagyonú emberek közül.
18 milliárd dollár forintban 4700 milliárd, ez legutóbbi magyar éves GDP 13 százaléka.
A Soros alapította Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) ezzel az adománnyal a világ második legnagyobb filantróp szervezete lesz, rögtön a Bill és Melinda Gates-féle alapítvány után. 1984 óta 14 milliárd tett Soros az OSF-be, és a Wall Street Journal cikke szerint azon dolgozik, hogy az alapítvány halála utána is biztonságosan finanszírozva működhessen tovább.
Ennek része lesz, hogy a Soros hedge fundja, a már évek óta családi vagyonkezelőként működő Soros Fund Management LLC a jövőben azon fog dolgozni, hogy megőrizze az alapítvány vagyonát, esetleg némi kockázatmentes hozamot termeljen. Eddig éves adományokból finanszírozta Soros alapítványait, idén 940 millió dollárból működik az egész OSF. A Budapesti Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány összesen 23,3 milliárd forintot költött 2016-ban a bírósági honlapon található beszámoló szerint.
Azt az amerikai lap is megemlíti, hogy miközben Soros szervezetei Afganisztántól Kongóig a világ minden pontján a legkülönbözőbb civil feladatokat látják el, tevékenységük néhol nem tetszik a helyi nacionalista kormányoknak, például az éppen ellene szemben plakátkampányt folytató magyarnak. A WSJ szerint egyébként Soros az ideje nagy részét azzal tölti, hogy a világ körül utazik, hogy alapítványa ügyeivel foglalkozzon, de azért még mindig rajta tartja a szemét befektetési alapja teljesítményén. Legutóbbi nagy ötletével – miszerint az amerikai tőzsdeindexek esni fognak Donald Trump megválasztása után – alaposan ráfaragott.
Frissítés: a Bloomberg szerint nem véletlen a döntés időzítése. Az amerikai kongresszus 2008-ban döntött úgy, hogy az USA-n kívül tartott befektetéseiket haza kell hozniuk az amerikai befektetőknek, de 2017 december 31-ig haladékot kaptak. Az egyik lehetőség az otthoni adók – így a nyereségeket terhelő 39,6 százalékos amerikai szövetségi felső jövedelemadó-kulcs – elkerülésére az, ha a vagyont jótékony alapítványoknak ajánlják fel. Sorosnak az egyik külföldi alapjában írországi közzétételek szerint 2013-ban 13,3 milliárd dollárja volt, és bár nem teljesen egyértelmű, hogy most mekkora ez a vagyon, de ha 10-11 százalékos éves hozammal számolunk, ez akár meg is felelhet a most az OSF-nek átadott 18 milliárddal.
(AFP/Europress)
Pénz
Fontos