Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 1. 07:27 Vállalat

Ezek a gyógyszerek hozták tavaly a legtöbb pénzt

Soha egyetlen gyógyszer sem hozott annyi pénzt gyártójának egy éven belül, mint tavaly a Humira nevű készítmény az Abbvie-nek – derül ki a Pharmacompass összesítéséből, amiben a legnagyobb bevételt hozó gyógyszereket összesítették. Az elsősorban ízületi gyulladások kezelésére használt szer forgalma 2017-ben elérte a 18,9 milliárd dollárt (jelenlegi árfolyamon 4784 milliárd forint). Ez annyira magas összeg, hogy a második és a harmadik legnagyobb bevételt generáló gyógyszer összesen sem hozott ennyit.

A toplista egyébként elég jól mutatja a trendeket. A tíz legkeresettebb termék közé a Humirán kívül még két immunológiai betegségek kezelésére szolgáló szer, két véralvadásgátló és négy onkológiai készítmény került be. Az egyetlen olyan gyógyszer a Top 10-ben, amely nem ebbe a három kategóriába tartozik, a szembetegségek gyógyítására használt Eylea. Ez tavaly még nem szerepelt a tízes listán.

 


A Humira 2017-es teljesítményével a második olyan gyógyszer lett, amelynek mindenkori árbevétele átlépte a 100 milliárdos határt. Erre eddig kizárólag az amerikai Pfizer ismert koleszterincsökkentője, a Lipitor volt képes, igaz, utóbbi már 150 milliárdnál tart. Éven belül azonban még ez utóbbi készítmény sem hozott akkora bevételt, mint most a Humira. A Lipitor legjobb évében, 2006-ban 12,9 milliárd dollár értékben fogyott.

 

A listán egyébként nagyon komoly mozgás nem volt. Az Eliquis növekedett a legnagyobb mértékben (másfélszereződött a forgalma), míg a legnagyobb vesztes a tavaly még második helyen szereplő Harvoni volt, ami ezúttal a 15 legnagyobb bevételű gyógyszer közé sem került be. A 18 éves és idősebb felnőttek krónikus hepatitisz C vírusfertőzésének kezelésére használt készítményből alig feleannyi fogyott, mint egy évvel korábban. A hatalmas esés magyarázata, hogy bár a termék szabadalmi védettsége elvileg még nem járt le, a piacon megjelentek olcsóbb termékek, amik erősen visszavetették a keresletet a Gilead nevű gyártó legfontosabb termékének számító Harvoni iránt.

Ha a 2017 nem is hozott látványos változásokat, az idén már lehet ilyen. Az szinte biztosnak tűnik, hogy a Humira nem javítja tovább tavalyi rekordját, a gyógyszer szabadalmi védettsége ugyanis Európában 2018-ban lejár. Ez azt jelenti, hogy az egyik legfontosabb piacon megjelenhetnek az azonos hatóanyagú, úgynevezett generikus készítmények, ilyenkor pedig mindig bezuhan az adott eredeti gyógyszer iránti kereslet.

 

A Lipitor esete jól szemlélteti ezt a folyamatot. A koleszterincsökkentő még a szabadalom kifutásának évében, 2011-ben sem járt messze a 10 milliárd dollártól, a következő esztendőkben azonban ennek már csak ötödét hozta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.