Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. március 27. 12:58 Közélet, Pénz

Titkosnak hazudta a vizes vb nyilvános szerződéseit a fideszes államtitkár

Egészen döbbenetes választ adott Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára a vizes vb szállásproblémáit felvető ellenzéki kérdésekre. Három hete írtuk meg, hogy a tavalyi világbajnokságot szervező állami cégnél eléggé elszámolták az eseményre érkező vendégek szállodai igényeit, ami miatt rengeteg túlárazott szoba üresen állt.

Ezeket azonban Bp2017 Kft-nek a szerződések értelmében ki kellett fizetnie, s bár az állami cégnél tettek kísérletet arra, hogy ezt elsumákolják, végül kénytelenek voltak fizetni. Így a vállalat százmilliós, de akár milliárdos nagyságrendű összeget is bukhatott, miközben 2017-ben a vizes vb hónapja volt az egyetlen olyan, amikor kevesebb vendégéjszakát töltöttek el külföldiek Budapesten, mint egy évvel korábban.

 


Cikkünk nyomán az MSZP-s Mesterházy Attila kilenc kérdést is feltett a világbajnokságot miniszterként, illetve a szervezőbizottság elnökeként is felügyelő Seszták Miklósnak. Az ellenzéki politikus mások mellett arra volt kíváncsi, mi alapján becsülték meg a szállásigényt, hány szobát, milyen időszakra, és milyen összegben foglaltak le, illetve, hogy mennyit bukott a rossz becslésen a Bp2017 Kft.

A kérdésekre a nemzeti fejlesztési miniszter helyett Fónagy János válaszolt összesen 6 sorban (ez épp harmada annak, amekkora terjedelemre szükség volt a 9 kérdés felsorolásához). Az államtitkár mindössze annyit közölt, hogy a foglalásokat a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) adatai alapján végezték, de a többi kérdésre nem válaszolt, mivel állítása szerint a “szállodákkal kötött szerződések üzleti titoknak minősülnek”.

Az odavetett félmondat nem azért botrányos, mert sokadszor próbál állami költéseket üzleti titokra hivatkozva elrejteni a kíváncsi szemek elől a kormány, hanem mert elég nyilvánvalóan nem igaz. A megállapodások ugyanis annyira nem minősülnek üzleti titoknak, hogy a nyilvános, tehát mindenki számára elérhető közbeszerzési adatbázisban bárki megnézheti őket.

Mivel ezt előző cikkünk írásakor megtettük, megkönnyítjük Seszták Miklós (vagy Fónagy János) dolgát annyival, hogy az ezekből elérhető kérdéseket megválaszoljuk. Számításaink alapján mintegy másfél tucatnyi hotelcégnél*Accor-Pannonia Hotels Zrt.
Aquaworld Zrt.
Belvárosi Szállodák Kft.
Danubius Zrt.
OnRiver Hotels Kft.;
Fortuna Kft.
Silver Invest Kft.
Villa Vitae Kft
West End Szállodaüzemeltető Kft.
XING LONG Kft.
Anna Grand Hotel Kft.
Aurora Hotel Kft.
Kempinski Hotel Budapest Zrt.
Adria Palace Kft.
SAS Mo. Kft.
Duna Szálloda Zrt.
összesen 4924 szobát foglaltak le a vizes vb-re Budapesten, illetve a Balatonnál, ebből 612-t 12 napra, a többit 18-ra. Egyébként forrásaink szerint a legnagyobb gond ez utóbbival volt, mert akadtak ugyan olyan szállodák, ahol a csúcson elérte, vagy legalább megközelítette a vendégek száma a lefoglalt szobákét, a közel 3 hetes időszaknak azonban ez csak egy kis része volt.

 

A szervezők egyébként összesen végül 84960 vendégéjszakát kötöttek le, ebből 21,3 ezret ötcsillagos, 47,3 ezer négycsillagos, 16,3 ezret pedig háromcsillagos hotelekben. A szobák kétharmadát a csapatoknak, negyedét a médiának foglalták le, a többit a FINA és a szervezőbizottság kapta.

A legdrágább szobáért éjszakánként és fejenként 85 ezer forintot kellett fizetni, ha ketten szálltak meg benne, és 135 ezret, ha csak egy sportoló, míg a legolcsóbb szállásnál ugyanez 21, illetve 36 ezer forint volt. Az egyéb ellátás díja ennél is szélesebb sávban szóródott, igaz itt az elvárásokban is voltak eltérések, hiszen a média és a hivatalos személyzet csak reggelit kapott, míg a csapatoknak teljes ellátást biztosítottak. Ennek megfelelően volt ahol csak 1270 forintot számoltak fel, de 35 ezres napidíj is akadt.

 

Azt azonban már nem lehet kiolvasni a szerződésekből, hogy a hibás becslés miatt mennyit bukott az állami cég. Ehhez ugyanis vagy ismerni kellene a pontos foglaltsági adatokat is, amiről a szállodák üzleti érdekeikre hivatkozva nem szívesen nyilatkoznak, vagy Seszták Miklósnak, esetleg Fónagy Jánosnak értelmes választ kellett volna adnia a nekik feltett kérdésre. Reméljük egyszer ez is megtörténik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz Fónagy János Seszták Miklós szálloda vendégéjszaka vizes vb vizes világbajnokság Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.