Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. május 29. 14:07 Adat, Vállalat

Az elmúlt kilenc év állami fociköltéséből sem vehetnénk meg a Real Madridot

Három zsinórban megnyert Bajnokok Ligája kellett ahhoz, hogy a Real Madrid klubértékben is legyűrje a Manchester Unitedet (MU). A spanyol csapat vállalati értéke – a KPMG tanácsadó cég évente megjelenő elemzésének becslése szerint – tavaly tizedével, 3,22 milliárd euróra emelkedett, és mivel az MU ezzel párhuzamosan kissé leértékelődött, először került a Real az első helyre. Ez az összeg forintban kifejezve valamivel több mint 1000 milliárd, azaz vélhetően még annál is több, mint amit 2009 óta Magyarországon az állam – stadionépítésekkel, taóval és minden egyéb támogatással együtt – a labdarúgásra költött.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKértek 170 milliárdot a magyar focira, a kormány négyszer annyit adottAz volt a terv, hogy 2019-re a labdarúgás a költségvetés nettó befizetője lesz, azaz nem viszi, hanem hozza majd a közpénzt. Ehelyett az idén több mint 100 milliárd megy el focira.

 

A KMPG 2016 óta készíti el azt a jelentést, amiben a legértékesebb 32 európai labdarúgó-csapatot rangsorolják. A klubok értékének megbecsléséhez a pénzügyi beszámolókat elemzik, és alapvetően az egyes csapatok bevételeiből indulnak ki, de a népszerűséget, a sportban rejlő potenciált, illetve a közvetítési jogok és stadionok tulajdonosi szerkezetét is figyelembe veszik.

Az MU eddig minden esetben az élen végzett, igaz, egyszer már a Reallal holtversenyben. Olyan azonban még nem volt, hogy a Madrid önállóan szerezze meg az első helyet. Ezúttal ráadásul nem csak az élen volt csere: a dobogó harmadik helyét a szintén jelentősen javító Bayern München foglalta el az egyik legnagyobbat bukó FC Barcelonától.

 

A jelentés szerint a 32 topcsapat együttesen 35,6 milliárd eurót ér, nagyjából annyit, mint a francia energetikai óriás, az Engie vagy az egyik vezető kínai mobilgyártónak számító Xiaomi, és picit többet, mint a Nissan vagy éppen a Volvo. Az összesített érték egyébként 9 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi, a csapatok éven belüli teljesítménye azonban igencsak eltérően alakult. A 32-ből mindössze négy klub értéke csökkent, a török Galatasaray-é viszont például a negyedével. Ezzel szemben

a BL idei két döntőse, a Liverpool és a Tottenham egyaránt 30 százalékot meghaladó mértékben tudta növelni értékét,

az olasz Inter pedig őket is felülmúlta 41 százalékos ugrással.

A top 32-ben egyébként az angol együttesek dominálnak. Már számosságuk tekintetében is a szigetországiak vezetnek, hiszen a listán kilenc angol csapat van, értékben azonban még nagyobb az előnyük. Az első öt helyet a ligák versenyében nem meglepő módon a Big 5 néven emlegetett öt bajnokság klubjai foglalják el*Ezek az angol mellett a spanyol, a német, az olasz és a francia., míg a hatodik helyen a törökök állnak, őket pedig a portugálok és a hollandok követik, igaz, elég tisztes távolságból.

 

Az elég részletes elemzés az egyes klubok sportszakmai és üzleti teljesítményének számos elemére kitér, így több európai, illetve a kontinensen kívüli ország feltűnik benne. Kiderül például, hogy a legértékesebb klubokban szép számmal fociznak horvátok és svájciak, ahogy uruguayi légiósok is akadnak. A Hungary kifejezés azonban csak egyszer szerepel a kiadványban, az utolsó oldal legalján, ahol a nyomtatás helyét adták meg.

A jelek szerint nem győzte meg a KPMG szakembereit a Fradi értékével kapcsolatban a legnevesebb magyar csapat mögötti cég legutóbbi tőkeemelése. Ez alapján ugyanis az FTC Labdarúgó Zrt. 3000 milliárd forintot érhet, vagyis még mindig többet, mint az MU, a Real Madrid és a Bayern München együttvéve. Persze a tanácsadó cég vélhetően nem is vizsgálta a magyar csapatot, egyrészt mert erre semmi oka nem volt, másrészt mert összesen 38 csapatot vontak be az elemzésbe.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÍme, a világ legértékesebb sportvállalkozása, a Ferencvárosi Labdarúgó Zrt.A Fradi focicsapatát többre értékelték, mint amennyit az MU, a Real Madrid és a Barcelona együtt ér. A paksi orosz hitelt pont ki lehetne fizetni ennyi pénzből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat Barcelona FTC Liverpool Manchester United Real Madrid Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.