Az elmúlt hetek bejelentései alapján az opensource közösség nagyon gyorsan zárkózik fel a nagy techvállalatok mellé – mondta Horváth Varga János, a Magyar Telekom mesterséges intelligencia központjának vezetője a G7 podcastban.
A beszélgetést ide kattintva vagy bármelyik podcast lejátszóban lehet meghallgatni:
Amint például március elején a Metától kiszivárgott a LlaMA modell*A ChatGPT-hez hasonló nagy nyelvi modell, azaz LLM., a Stanford Egyetemen nagyon gyorsan készítettek egy Alpaca modellt, ami ennek a továbbtanítása. Képes chatelésre és hozza azt a fajta élményt, amit a ChatGPT hoz az OpenAI-tól, és ami zárt forráskódú, így a fejlesztők nem férhetnek hozzá. Ezzel a nyílt forráskód közösség néhány 100 dollárból olyan modellt készített, ami a ChatGPT-vel összemérhető képességet tud nyújtani és a saját IT infrastruktúrán is lehet futtatni.
A szöveget vagy képet előállító generatív AI teljesen átalakítja a fehasználói élményt, tömegek számára válik hozzáférhetővé, mert nem kell hozzá különösebb tudás – mondta Vasvári Gábor, a Magyar Telekom stratégiai szakértője. Egyre több amerikai cég álláskeresési portálján jelenik meg az AI front engineer pozíció, amikor olyan embereket keresnek, akik megfelelően tudják irányítani a generatív AI alkalmazásokat, mint a Midjourney vagy a ChatGPT. Náluk már nem elvárás a programozó tudás, helyette a kiváló angoltudás, nyelvérzék és fogalmazóképesség szükséges.
Az AI már régóta velünk van, az 1980-as évek OCR, azaz optikai karakter felismerő szoftverei is már a mesterséges intelligencia előfutárainak tekinthetők. A Magyar Telekom öt éve használja a Vanda nevű virtuális asszisztenst, hogy ellássa a jól automatizálható, repetitív folyamatokat. Így az ügyfélszolgálatos kollégák több, minőségibb időt tudnak tölteni az ügyfelekkel, ami jól is mérhető, 30 százalékos sales konverziós rátát eredményezett a cégnél – tette hozzá Horváth Varga János.
A podcast megjelenését a Magyar Telekom támogatta.
Podcast
Fontos