Megjelent ma a kétévente elkészülő Társadalmi Riport 2018-as kötete, itt el is lehet olvasni a benne szereplő tanulmányokat. Ez a sorozat már lassan három évtizede szemlézi a társadalomkutatás aktuálisan legfontosabb területeit. A mostani kötet megjelenése alkalmával leültünk beszélgetni Tóth István György szociológussal, a Tárki vezérigazgatójával, aki 1998 óta a kötet társszerkesztője; a felvételt a fenti podcastban lehet meghallgatni.
A beszélgetés során szóba kerül, hogy miért fontos a Társadalmi Riport sorozat, és hogy milyen motívumok köré szerveződik az idei kötetben megjelent 22 tanulmány.
Ezek közül az egyik témacsoport az egyenlőtlenség és a mobilitás, és itt szóba jön egy talány: miközben a magyar vagyoni egyenlőtlenség az európai országok között az alacsonyabbak között van, addig a társadalmi mobilitás (tehát az egyes emberek esélye, hogy kikerüljenek abból a társadalmi osztályból, amibe beleszülettek) szerény mértékű – annyira, mint Brazíliában vagy Dél-Afrikában. Pedig ez a két mutató az országok többségében ellentétesen alakul, azaz nagy társadalmi mobilitás párosul alacsony egyenlőtlenséggel, vagy fordítva. Ezt mutatja a következő ábra:
De a jövedelmi egyenlőtlenség nemcsak pénzről és vagyonról szól, hanem tanult készségekről, kulturális szokásokról és kapcsolathálókról is. Az utóbbiakhoz való hozzáférésnek a jövedelemnél is nagyobb jelentősége van a társadalmi mobilitásban, és ezért különösen tragikus, hogy a magyar oktatási rendszer ilyen rosszul teljesít, mondta Tóth.
A következő hetekben a Társadalmi Riport 2018 számos tanulmányát fogjuk ismertetni a G7-en.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon! (De csak miután lájkoltál minket Facebookon és feliratkoztál a hírlevelünkre.) A korábbi adásaink itt vannak.
Podcast
Fontos