Több tucat olyan település volt, ahol a néhány hónapja még szinte ismeretlen Tisza párt európai parlamenti listája több szavazatot kapott, mint a Fidesz-KDNP-é. A kormánypártok ismét letarolták az ország legszegényebb falvait, az eddigi ellenzék pedig sehol nem jutott 20 százalék fölé. Megnéztük, hol teljesítettek a legjobban és hol a legrosszabbul a különböző pártok és pártszövetségek.
Az előző néhány választáson már teljesen egyértelmű trend volt, hogy az ország szegényebb régióiban tarolnak a kormánypártok. Két évvel ezelőtt az ilyen térségekben két olyan falu is akadt, ahol minden választásra jogosult a Fidesz-KDNP listájára szavazott, a 20 legszegényebb településen pedig átlagosan 87,6 százalékot kapott a kormányzó erő.
Ez ezúttal is hasonlóan alakult. A tíz legalacsonyabb átlagjövedelmű település között*Ezeken a településeken volt a lakosok átlagos személyi jövedelemadó-alapja a legalacsonyabb 2020-ban. mindössze kettő olyan volt, ahol nem érte el a 85 százalékot a Fidesz támogatottsága, és ebben a tíz községben az átlag is meghaladta a 83 százalékot. Az arányokon ráadásul a Fidesz szempontjából sokat ront a mintázatból kilógó Rajka, ahol a külföldiek magas száma eltorzíthatja a jövedelmi statisztikákat.
A Fidesz-KDNP listája ezúttal egy településen, a fenti grafikonon is szereplő Gadnán ért el 100 százalékot: itt mind a 89 szavazó a kormánypártokra adta a voksát. A nagyobb, legalább ezer választásra jogosultat számláló települések közül Tiszabőn teljesítettek a legjobban, ahol az 1078 szavazóból csak 15 ikszelt más lista neve mellé.
A leginkább fideszes települések között azonban nincsenek igazán népesek. A tízezer fő feletti városok közül Kiskőrösön érték el a legjobb eredményt 58,2 százalékkal, azaz ahogy korábban, ezúttal is a kisebb településeken ment jobban a kormánypártoknak.
A fővárosban és a megyei jogú városok jelentős részében viszont szokás szerint alulteljesítettek. Az ország legkevésbé fideszes közigazgatási egysége közül öt budapesti kerület volt, de felkerült erre a listára Szeged is.
Az európai parlamenti választásokon második helyen végző Tisza párt sehol nem tudott annyira dominálni, mint a Fidesz-KDNP, de 65 helyen is megverte a kormánypártokat. Ráadásul ezek között számos olyan van, ahol több tízezren szavaztak: Budapesten kilenc kerületet húzott be a Tisza, de legyőzte a Fideszt a 10 ezer fő fölött települések közül egyebek mellett Szegeden, Tiszaújvárosban, Budaörsön, Kazincbarcikán, Szolnokon, Jászberényben, Nyíregyházán és Szigetszentmiklóson is.
Magyar Péter pártja egyébként a legjobb eredményt Misefán érte el, ahol a 153 szavazat 46,4 százalékát ők kapták. A nagyobb települések közül Ostoroson, Nyergesújfaluban és Bábolnán is 40 százalék fölé jutottak. A leggyengébben pedig ott teljesítettek, ahol a Fidesz tarolt, de 10 százalék alatti eredményük elég kevés helyen született.
A régi ellenzéki pártok teljes összeomlását a települési adatok is elég jól mutatják.
A DK-MSZP-Párbeszéd közös listája sehol nem jutott 20 százalék fölé.
Ezt az egyötödös eredményt is csak egy kisebb településen, Tengeriben sikerült hozni, ahol a 35 szavazóból heten voksoltak rájuk. A fővárosban szokás szerint felülteljesített a baloldali szövetség, de a legjobb eredménye így is csak 16,3 százalék volt a XVIII. kerületben.
Ezzel szemben szép számmal voltak olyan települések, ahol az 1-2 százalékot sem ütötték meg, de Hódmezővásárhelyen is csak 4 százalékos támogatottságuk volt. Abban már semmi meglepő nincs, hogy a Fideszt sehol nem sikerült megverniük, de a Tisza pártnál is csak 38, kifejezetten apró településen kapott több szavazatot DK-MSZP-Párbeszéd lista.
A baloldali szövetség 20 százalékos rekordját ráadásul nem is csak a két nagy pártnak sikerült felülmúlnia, hanem szinte mindenkinek. A Mi Hazánk 17 településen is jobb eredményt ért el ennél. Sőt, Toroczkai László pártelnök hazai pályáján, Ásotthalmon 39,4 százalékkal a Fideszt és a Tiszát is verte.
A Kutyapárt legjobb eredménye is magasabb volt 20 százaléknál, igaz, a Veszprém megyei Óbudavárin a 21,4 százalék összesen 6 szavazatot jelentett. Szinte pontosan ugyanilyen szavazatarányt ért el a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Néppárt is, csak egy kicsit nagyobb településen, Hódmezővásárhelyen. A Csongrád-Csanád megyei városban, ahol Márki-Zayt harmadszor választották polgármesterré, ez közel ötezer szavazatot hozott a pártnak, ennél azonban a Fidesz és a Tisza is többet kapott.
A helyi beágyazottság a Megoldás Mozgalomnak is hozott 20 százalék feletti eredményt: a Baranya megyei Drávapiskin, ahol ők adták a polgármester, például 55 százalékig jutottak, de 22 százalékos támogatottságuk volt a borsodi Bereten is. Más kérdés, hogy a két sikeres szereplés összesen 81 szavazatot jelentett. Nagyjából háromszor annyit, mint a Jobbik egyetlen 20 százalék feletti eredménye a Somogy megyei Kisasszondon.
A Momentum ugyan nem érte el a 20 százalékot, de nem sokkal maradt el ettől: az országos rekordja 19 százalék volt Kisgörbőn. Ráadásul 14 százalékig jutott a VI. kerületben is, ahol a jelöltje, Soproni Tamás lett (maradt) a polgármester.
Az LMP országos rekordja ennél is alacsonyabb volt, alig 12,5 százalék, ráadásul az 5 százalékos szavazatarányt is mindössze nyolc településen érte el. Ezt az eredményt kellett volna országosan hozni ahhoz, hogy mandátumot szerezzen.
Adat
Fontos