Óriási pénzbefektetés lenne elérni a globális 1,5 Celsius-fokos globális felmelegedési célt, de arról kevesebbet beszélünk, hogy ennek négy-ötszörösébe kerülne, ha nem érnénk el oda.
Karakas Ádám, a Boston Consulting Group (BCG) partnere volt a G7 podcast vendége. A beszélgetést ide kattintva vagy bármely podcast lejátszón meg lehet hallgatni.
Most állunk félúton a 2015-ös párizsi klímakonferencia és a 2030-as célok között. Azt leszögezhetjük, hogy nem állunk jól. Ha az államok szintjén nézzük, nincs meg globálisan az elköteleződés az energiaátmenet mellett, ha a vállalatokat, ott se látjuk a túlnyomó többséget, ami képes lenne működésén radikálisan változtatni. Az átmenethez szükséges legtöbb kritikus technológia még nagyon korai fázisban van, nincs kipróbálva és rettenetesen drága – mondta Karakas Ádám.
Az ENSZ dubaji klímakonferenciájának egyik eredménye, hogy a megújulóenergia és az energiahatékonyság terén sokkal ambiciózusabb célokban állapodott meg az országok nagy része. Emellett a nagy kibocsátó iparágaknál az energiaipar mellett a cement- és acélgyártás, a vegyipar, a mezőgazdaság és az élelmiszerláncok technológiai kérdései is előtérbe kerültek.
Dubajnak érdekes a szerepe az energiaátmenet szempontjából a BCG partnere szerint. Egyrészt egy olajállam, ugyanakkor most ott merülnek fel a leghaladóbb kérdések, az innovatív technológiák. A konferencia egyik nagyon fontos lépése, hogy teremtettek finanszírozást az új technológiákra, ebben is elég komoly pénzekkel ott vannak.
A BCG klímaváltozásról szóló tanulmánya szerint a vállalatoknál egyre fontosabb az értékláncokban gondolkozás. Ennek oka, hogy a zöld, fenntartható vállalatok általában a lánc végén helyezkednek el, pedig a problémát a beszállítóknál, az alapanyagok előállításánál kell megfogni. Egyelőre azt látni, hogy a kereslet meglesz, de nem lesznek beszállítók.
Az energiaipar trilemmája a fenntarthatóság, a költség és az ellátásbiztonság, egyszerre mind a hármat nem lehet megteremteni – mondta. Visszatekintve az energiaválság előtt elindult egy iszonyú fenntarthatósági fókusz, aminek megvolt a költségvonzata, de belefért. Az energiaválság során az ellátásbiztonság lett a legfontosabb, elszálltak az árak, és a versenyképességi kérdés is megjelent. Ebben kell folyamatosan mozogni és az optimumot megtalálni úgy, hogy közben elfogadható sebességgel haladunk az átmenet felé – mondta a BCG partnere.
A podcast megjelenését a Boston Consulting Group támogatta.
Közélet
Fontos