Zajlik a tizenharmadik, a magyar kormány által Nemzeti Konzultációnak nevezett politikai kampány, ami most az Európai Bizottság ellen irányul.
Mi történt? A kormány elindította újabb kérdőíves politikai kampányát, ezúttal elsősorban az Európai Unió ellen, az egyik kérdésben összekötve az Ukrajnának nyújtott támogatást a blokkolt magyarországi EU-forrásokkal.
Miért most? Decemberben az EU-ban a kormányfők dönthetnek Ukrajna további támogatásáról. A soron következő, tizenkettedik Oroszország elleni szankciócsomagról pedig már folynak tárgyalások. Orbán ezekben igyekszik aláásni az EU Ukrajna-politikáját.
Számokban: Az ilyen konzultációkat az Orbán-kormányok rendszeresen használják politikai eszközként 2010 óta. Az eredmény, részvételtől függetlenül, semmiféle jogi kötelezettséggel nem jár, kizárólag kommunikációs és politikai jelentősége van. Formájuk és módszertanuk nem követi a közvéleménykutatásokét.
Felülnézet: Az elmúlt 6 év 6 konzultációja alapján – a legutóbbit és a jelenleg zajlót nem számolva, a Lakmusz adatgyűjtése*Amiben hivatalos adatok mellett a HVG-gyűjtését is felhasználták. alapján – a reklámköltséggel együtt
Mit mondanak a politológusok? A Corvinus Egyetem politológia tanszékének adjunktusa, Rajnai Gergely szerint a konzultáció elsősorban kommunikációs kampányként, ezen belül a jelenlegi pedig a közelgő Európai parlamenti választási kampány nyitányaként értelmezhető. Az Euronews-nak azt mondta: “Egyértelműen azt mutatja ez az egész kommunikációs hadjárat, hogy az Európai Unió akadályozza meg, hogy Magyarországon jól menjenek a dolgok.
Mit mond Orbán Viktor? A miniszterelnök közlése szerint az új konzultációra hivatkozási alapként van szüksége az Európai Unióban, ami így megerősíti a magyar kormányt és mintegy felhatalmazást ad Orbánnak. Így “orkánerejű ellenszélben is be tudnám kormányozni Magyarország hajóját” a brüsszeli kikötőbe, mondta.
Közélet
Fontos