Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. november 21. 19:33 Közélet

A tizenharmadik nemzeti konzultációval Orbán tovább élezné a konfliktust az EU-val

Zajlik a tizenharmadik, a magyar kormány által Nemzeti Konzultációnak nevezett politikai kampány, ami most az Európai Bizottság ellen irányul. 

Mi történt? A kormány elindította újabb kérdőíves politikai kampányát, ezúttal elsősorban az Európai Unió ellen, az egyik kérdésben összekötve az Ukrajnának nyújtott támogatást a blokkolt magyarországi EU-forrásokkal.

Miért most? Decemberben az EU-ban a kormányfők dönthetnek Ukrajna további támogatásáról. A soron következő, tizenkettedik Oroszország elleni szankciócsomagról pedig már folynak tárgyalások. Orbán ezekben igyekszik aláásni az EU Ukrajna-politikáját. 

  • Igen, de a Financial Timesnak nyilatkozó EU-diplomata szerint Brüsszelben mindenki tudja, hogy ez egy játszma azért, hogy Orbán pozíciót javítson a befagyasztott forrásokkal kapcsolatos folyamatos tárgyalásokban. 

Számokban: Az ilyen konzultációkat az Orbán-kormányok rendszeresen használják politikai eszközként 2010 óta. Az eredmény, részvételtől függetlenül, semmiféle jogi kötelezettséggel nem jár, kizárólag kommunikációs és politikai jelentősége van. Formájuk és módszertanuk nem követi a közvéleménykutatásokét.

  • Az első konzultáció a nyugdíjakról szól, a legutóbbi 2022-es az energetikai szankciókról. De zajlott kampány “Állítsuk meg Brüsszelt”, “STOP Soros” szlogennel és a családvédelem érdekében is. Az összes konzultáció durván 50 milliárd forintot meghaladó összegbe kerülhetett.
  • Sorrendben a kampányok: konzultáció a nyugdíjról (2010), új alkotmányról (2011), szociális konzultáció (2011), gazdasági konzultáció (2012), bevándorlásról-terrorizmusról (2015), STOP Brüsszel (2017), STOP Soros (2017), családvédelmi (2018), koronavírus és gazdasági újraindítás (2020), járvány utáni helyzetről (2021), energiaszankciókról (2022).

Felülnézet: Az elmúlt 6 év 6 konzultációja alapján – a legutóbbit és a jelenleg zajlót nem számolva, a Lakmusz adatgyűjtése*Amiben hivatalos adatok mellett a HVG-gyűjtését is felhasználták. alapján – a reklámköltséggel együtt

  • egy kampány átlagosan 7,3 milliárd forintba kerül az országnak, és
  • egy kérdőívet átlagosan 1,5 millió ember küldött vissza kitöltve. Szintén többéves átlag alapján
  • egy kampányban egy ember elérése így átlagosan több mint ötezer forintba került.

Mit mondanak a politológusok? A Corvinus Egyetem politológia tanszékének adjunktusa, Rajnai Gergely szerint a konzultáció elsősorban kommunikációs kampányként, ezen belül a jelenlegi pedig a közelgő Európai parlamenti választási kampány nyitányaként értelmezhető. Az Euronews-nak azt mondta: “Egyértelműen azt mutatja ez az egész kommunikációs hadjárat, hogy az Európai Unió akadályozza meg, hogy Magyarországon jól menjenek a dolgok.

  • A Financial Times-nak nyilatkozó German Marshall Fund nevű amerikai elemző központ munkatársa, Hegedűs Dániel szerint a jelenlegi kampány jelzi, hogy Orbán kész tovább élezni a konfrontációt az EU-val.
  • Szilágyi Ákos esztéta, Oroszország-kutató a Nemzeti Konzultáció intézményét 2015-ben az orbáni “vezérdemokrácia” egyik arra irányuló eszközeként értelmezte, hogy megszüntesse a politikai versengést: ehhez korlátozta a népszavazás intézményét, a parlamenti szavazást népszavazásként állítja be, legitimitását pedig a szintén népszavazásként beállított konzultáció-válaszokból meríti. 

Mit mond Orbán Viktor? A miniszterelnök közlése szerint az új konzultációra hivatkozási alapként van szüksége az Európai Unióban, ami így megerősíti a magyar kormányt és mintegy felhatalmazást ad Orbánnak. Így “orkánerejű ellenszélben is be tudnám kormányozni Magyarország hajóját” a brüsszeli kikötőbe, mondta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet brüsszel nemzeti konzultáció propaganda Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.