Története valószínűleg második legnagyobb összegű szerződését kötötte az állami média a Hungaroring Sport Zrt.-vel. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) valamivel több mint 36 millió dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon közel 10,6 milliárd forintot fizet azért, hogy 2020 és 2022 között közvetíthesse a Forma-1-es futamokat, illetve, hogy biztosítottak legyenek a hazai versenyek közvetítésének részletes gyártási feltételei.
A megállapodás elvileg január elején lépett életbe, de valamiért valószínűleg csak márciusban került be abba dokumentumba, amelyben az MTVA a nagyobb összegű szerződéseit közzéteszi. Azért csak valószínűleg, mert az állami média (némi csúszással elvileg) havonta frissülő szerződéslistája (ami most márciusnál tart) továbbra is kereshetetlen. A most már lassan 160 oldalas, több ezer megállapodást összegző felsorolást két szkennelt dokumentumban hozzák nyilvánosságra (pdf 1, 2), ráadásul időről-időre a szerződések sorrendje is változik ezekben, így teljesen lehetetlen megállapítani, hogy mi került be egyik hónapról a másikra. Mindenesetre a januári (pdf) és februári (pdf) listában mi még nem találtuk nyomát a Hungaroringgel kötött megállapodásnak.
A mostani, 10 milliárd forintot is meghaladó összeg egyébként elég jelentős drágulásnak tűnik a korábbiakhoz képest.
Legutóbb – a 2017 és 2019 közötti időszakra – a közvetítésekért 4,9, a gyártásért 3 milliárd forintot fizetett az MTVA (akkor a két szolgáltatásra még külön szerződtek), tehát most harmadával kerül többe az F1, mint három éve. Ezt részben a forint gyengülése is magyarázza, hiszen ezeket a szerződéseket dollárban kötik, de még úgy is jelentősen nőtt a Forma-1 költsége, ha az árfolyamhatástól eltekintünk. Három éve ugyanis csak 29,5 millió dollárt fizetett az MTVA.
Ennél nagyobb összeget pedig a magyar labdarúgáson kívül még semmire nem szánt az állami média. Igaz, arra kétszer is, hiszen a 2012 és 2016 közötti idények közvetítési jogáért 13,5, a következő öt szezonért pedig már közel 19 milliárdot csengettek ki a Magyar Labdarúgó Szövetségnek. Az előbbi megállapodást ugyanakkor utólag toldották meg nagyjából 3,5 milliárd forinttal, így eredetileg az a szerződés is kisebb összegű volt, mint a mostani F1-es.
Az idén egyébként ezen a megállapodáson kívül sok sportközvetítésekkel kapcsolatos költsége nem volt az MTVA-nak. Néhány tízmilliót elköltöttek olimpiai és golfos műsorokra, illetve vonalköltségre, valamint az olimpiai készülődésre, de ezek aprópénznek számítanak ahhoz képest, amit ilyen célra szán az állami média.
Az elmúlt nagyjából nyolc évben ugyanis már jóval több mint 80 milliárd forint ment sportműsorokra.
Ez most már kevesebb, mint amennyiből az állami média egy évben gazdálkodhat (pdf), 2011-ben (pdf) azonban még csak 66 milliárd forintnyi bevétele volt az MTVA-nak. Más kérdés, hogy ennyi pénzből már akkor sem jöttek ki.
Közélet
Fontos