Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. március 12. 12:37 Közélet

Most még mehetsz moziba, de senki nem tudja, mi lesz pár nap múlva

Teljesen eltérően értelmezik a mozik a kormányzat által elrendelt veszélyhelyzet rájuk vonatkozó szabályait. Van, ahol egyelőre teljesen leálltak a vetítésekkel, máshol viszont elmennek egészen 99 jegyig, éppen belül maradva a beltéri rendezvényekre vonatkozó 100 fős limiten.

Nem egyértelmű ugyanakkor, hogy például egy multiplex mozinál a száz főt lehet-e termenként számolni, vagy összesen lehet száz ember – hiszen, ha minden teremben vetítenek, akkor az előtérben összegyűlhetnek ennél jóval többen is.

Mindenesetre az ország legnagyobb lánca, a tizenhárom városban másfél tucat Cinema City mozit üzemeltető I.T. Magyar Cinema Kft., ha csökkentett üzemmódban is, de működik tovább. A vállalat közleményében azt írta, hogy a kormányzat által előírtakkal összhangban létszámkorlátozás mellett továbbra is nyitva tartanak.

Egy adott előadásra maximum 99 látogató vehet vagy foglalhat jegyet. A mozihálózat weboldalán egy előadásra bármelyik helyre szabadon foglalható vagy vásárolható mozijegy, azaz úgy tűnik, hogy nem ültetik szét a nézőket, ahogy az korábban – még a kormányzati korlátozás előtt – a szektor más szereplőinél felmerült.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA színházak feladták, a mozik jó esetben csak szétültetik a nézőketA jelek szerint a mozik megpróbálnak élni a száz fő alatti működés lehetőségével, a színházak viszont szinte kivétel nélkül bedobták a törölközőt, érthető okokból.

Liszka Tamás, a Budapest Film Zrt. vezérigazgatója lapunknak ugyanakkor azt mondta, hogy ők egészen addig a legszigorúbb értelmezést tekintik irányadónak, amíg a legkisebb kétség is van a konkrét szabályozás értelmezése kapcsán. Ennek megfelelően

a társaság hat létesítményében (a Corvinban és öt fővárosi művészmoziban) már ma sem vetítenek, és egészen addig zárva tartanak, amíg egyértelművé nem válik a szabályozás.

Ehhez egyébként kikérték a főváros jogértelmezését, és egyeztetnek az illetékes állami hatóságokkal is. A vezérigazgató ugyanakkor hozzátette: ha a hatóságoktól megkapják a jóváhagyást arra, hogy korlátozott nézőszámmal működjenek, akkor újraindítják a vetítéseket.

A Budapesten és több vidéki városban kilenc saját mozit fenntartó, és további tíz franchise partnerrel működő Kultik hálózat egy az előző kettő közötti megoldást választott. Simon Horváth Szilvia marketingmenedzser lapunknak azt mondta, hogy minden, még a jóval nagyobb, 400 fő befogadására alkalmas termük esetében is

90-ben maximálták az eladható jegyek számát.

Ezzel párhuzamosan a műsort is átalakították úgy, hogy a távozó és érkező vendégek elkerüljék egymást, illetve multiplex mozik esetén a különböző előadásokra jegyet váltó vendégek eltérő időpontban jöjjenek a moziba. Az embereket viszont ők sem ültetik szét a termekben, igaz, a szabad helyek között bárki válogathat utólag is.

A 90-es korlátozás – vélhetően az alkalmazottak száma miatt – nem egyedi, a foglalási rendszer alapján úgy tűnik, hogy ennyi jegyet lehet venni például a Sugár moziban vetített filmekre is.

Nem csoda, hogy a mozik – a színházakkal ellentétben – próbálnak minél tovább kitartani, hiszen náluk minden eladott jegy csökkenti a veszteséget. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, náluk a költségek egy elég jelentős része fix: a béreket például mindenképp ki kell fizetni, ahogy az ingatlan fenntartásához kapcsolódó költségeket is. Emellett van egy csomó olyan folyamatos szolgáltatási szerződésük, amit akkor is tartani kell, ha nem tudnak élni vele.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet koronavírus mozi veszélyhelyzet Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.