A sajtószabadság nem csak az újságírók szabadsága, hanem mindenkié. Sajtószabadságban megismerhetsz minden információt, ami az önálló véleményalkotáshoz szükséges, és szabadon ki is nyilváníthatod a véleményed. Akár te magad, akár a sajtó útján.
Május 3-án, a Nemzetközi sajtószabadság napján ezeket a demokrácia lételemeinek tekinthető emberi alapjogokat ünnepli a világ. Emellett ezen a napon emlékeznek meg a munkavégzés közben elhunyt újságírókra is, valamint ilyentájt jelennek meg a média helyzetéről szóló elemzések.
Az Eurostat szerint egyébként 400 ezer újságíró dolgozik az EU-ban. Arányaiban Észtországban és Svédországban a legtöbb az újságíró, ahol minden kétszázadik foglalkoztatott újságíró, de 0,3 százaléknál magasabb az arányuk Németországban, Finnországban és Hollandiában is.
Ezzel szemben Szlovákiában és Lengyelországban a 0,1 százalékot sem éri el az újságírók aránya a foglalkoztatottak között, de Magyarországon sincsenek többen 0,2 százaléknál. Ez azt jelenti, hogy a hivatalos adatok szerint legfeljebb néhány ezer újságíró lehet az országban.
Az Eurostat a foglalkozásokra bontott részletes adatokat nem teszi közzé, de az újságíráshoz köthető foglalkozásoknál (kiadás, információs szolgáltatás) így néz ki a kontinens lakosságarányban.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet friss felmérése szerint tavaly tovább romlott a sajtószabadság helyzete Magyarországon. Az összesen 180 országot listázó 2018-as jelentés alapján Magyarország a 73., ami két hellyel rosszabb az egy évvel ezelőtti helyezésünknél, és 33 hellyel rosszabb a 2011-es pozíciónknál.
Az International Press Institute nemzetközi szervezet kutatása szerint pedig tavaly május óta 46 újságíró vesztette életét a világban célzott támadásban, akiknek nagy részét korrupciós ügyek feltárása miatt gyilkoltak meg. Emellett további 42 újságíró halt meg kiküldetésben, illetve konfliktusok tudósítása közben.
Az elmúlt 12 hónap ügyei alapján a nyomozások lassan folynak a célzott támadások esetében, és csak néhány gyanúsítottat tartóztattak le vagy ítéltek el emberölésért. Európában két sokkoló eset történt az elmúlt egy évben: Ján Kuciak szlovák újságírót és barátnőjét idén februárban gyilkolták meg Szlovákiában, miközben a kormány korrupciós ügyeit próbálta feltárni. Tavaly októberben pedig Daphne Caruana Galizia máltai oknyomozó újságírót ölték meg egy autósbombával.
António Guterres ENSZ-főtitkár a sajtószabadság erősítésére sürgette a világ kormányait a világnap alkalmából. Az erről szóló videóüzenete itt tekinthető meg magyar felirattal:
Közélet
Fontos