Bár a gázellátás szempontjából nem különösebben szerencsés, ha a tél végén köszönt be a nagy hideg, mégsem kell attól tartani, hogy kiürül a hazai gáztartalék. Az enyhe decembernek és januárnak köszönhetően ugyanis a korábbi évek átlagánál nagyobb készlettel vágtunk neki a fagyos februárnak.
A magyarországi tározók telítettsége nagyjából 32 százalékos, ami megfelel az uniós átlagnak, és bár számos olyan állam van, ahol magasabbak a számok, ez erősen csalóka. A rendelkezésre álló mennyiséget ugyanis nem a tárolói kapacitáshoz, hanem a fogyasztáshoz érdemes viszonyítani. Egy ilyen mutató pedig már egészen más sorrendet adna, mivel itthon jóval több tároló van, mint a legtöbb európai országban.
A Gas Infrastructure Europe adatbázisa szerint jelenleg 2,1 milliárd köbméter gáz áll a tározókban, ami nagyjából a teljes éves igény negyede-ötöde. Az utóbbi években ugyanis a magyar fogyasztás rendre 8 és 10 milliárd köbméter között alakult.
Más kérdés, hogy a 2,1-ből 1,2 milliárd köbméter biztonsági készlet, amihez elvileg csak behozatali gondok esetén lehet hozzányúlni. Ám egyrészt az így maradó 900 millió köbméter sem kevés az évnek ebben a szakaszában, másrészt nyilván a biztonsági készletet is megnyitják, ha erre lenne szükség.
Ettől persze még egyáltalán nem szerencsés, ha az évnek ebben a szakaszában pörög fel a gázfelhasználás. Márpedig most épp ez történik. Az elmúlt napok hőmérséklete messze az megszokott alatt van, és a teljes február is hidegebb volt az elmúlt évek átlagánál. Eddig ebben a hónapban 0,9 fok volt az átlagos középhőmérséklet, ami 2012 óta a legalacsonyabb. A következő néhány hét pedig történelmi összevetésben még hidegebb lehet. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, akkor az évezred eleje óta ez lesz a második legalacsonyabb átlaghőmérsékletű március: csak a belügyminisztérium sms-éről (“Segítünk! Ne hagyja el a gépjárművét! Ha elfogy az üzemanyaga, üljön át másik gépjárműbe!”) emlékezetes 2013-as márciusi tél volt durvább a közelmúltban.
A rekord hidegnek megfelelően a gázfelhasználás is sokkal nagyobb, mint a szokásos. Vasárnap például közel 40 millió köbmétert vettek ki a tározókból. Ez messze a legmagasabb érték 2011 óta, tavaly ugyanezen a napon pedig alig heted ennyi volt a kitárolás.
Emiatt az import is dübörög: a Népszava mai számában arról írt, hogy hétfőn Ukrajna felől 34 millió, Ausztria irányából 13 millió köbméter gáz érkezett. Márpedig ilyenkor nem éppen olcsó a beszerzés. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az oroszok például a téli hónapokban rendre 20-25 százalékkal többet kérnek a gázért. Éppen ezért gazdasági szempontból előnyösebb, ha nyáron vásárolunk sokat, és télen is inkább ezt használjuk*Valószínűleg a jelenlegi kamatkörnyezetben ez még akkor is igaz, ha ezzel rengeteg tőkét kötünk le, aminek ugye szintén van költsége, hiszen ennek a pénznek nem kellene hónapig gázban állnia, másra is használhatnánk..
Közélet
Fontos