Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. június 20. 18:39 Adat, Élet

Az osztrák-magyar határnál a legnagyobb az életszínvonal-különbség

A tényleges egyéni fogyasztás vásárlóerő-paritás szerinti, egy főre vetített mutatója az Európai Unióban (EU) Bulgáriában volt a legalacsonyabb 2022-ben, utána Magyarország, majd Szlovákia következik – olvasható ki az Eurostat friss adataiból. 2021-ben Magyarország és Szlovákia még holtversenyben osztozott az utolsó előtti helyen, 2022-ben Szlovákia kicsivel előrébb jár.

Mi ez a mutató és miért fontos? A tényleges egyéni fogyasztás egy elvont mérőszám, de azt képes megmutatni, hogy az egyének mennyi dologhoz, szolgáltatáshoz jutnak hozzá attól függetlenül, hogy azokat háztartások, a kormányzat vagy nonprofit intézmények fizették ki vagy biztosították. Mindezt a statisztikusok egy mesterséges valutára váltják át, kiküszöbölik a vásárlóerő-különbséget, majd ez alapján a százalékos eltérést mutatják meg az EU-áltaghoz képest.

  • Gyakran az egy főre jutó GDP-vel szoktuk kifejezni egy-egy ország jóléti szintjét, de a tényleges egyéni fogyasztás valójában jobban megragadja az egyének jóléti szintjét, mert kiküszöböli azt, hogy bizonyos szolgáltatások – például az oktatás – igénybe vétele országonként nagyban különbözhet. Az egy főre vetített GDP-adatokban Magyarország szignifikánsan jobban szerepel, nemcsak Bulgáriát, hanem Szlovákiát, Horvátországot, Görögországot is előzi. Csakhogy a jelek szerint ez nem mutatkozik meg az egyéni fogyasztásban.

Számokban: a 2022-es adatok szerint a következőképpen alakul a rangsor – a 100 százalék az az EU-átlag. 

Megállapítható, hogy a 2021-es adatokkal összevetve

  • Magyarország 2 százalékponttal közelebb került az EU-átlaghoz,
  • csakhogy ez a közeledés elmarad a régióétól, ugyanis
  • például Románia mindeközben 6 százalékponttal, Szlovákia 3 százalékponttal, Horvátország szintén 3 százalékponttal került közelebb az EU-átlaghoz. 

Két érdekes tény: Lettország hatalmas javított tavalyhoz képest: míg 2021-ben csak 1 százalékponttal járt Magyarország előtt, addig 2022-ben ez 8 százalékpontra nőtt.

2022-ben 18 EU-országban volt az életszínvonal az EU-átlag alatt, és 9 országban volt fölötte. A legnagyobb tényleges egyéni fogyasztást Luxemburgban, Németországban és Ausztriában találjuk – Ausztria 18 százalékkal haladja meg az átlagot. Ez rávilágít arra is, hogy az osztrák-magyar határ milyen különleges hely az EU-ban: ez az a határvonal, aminek két oldalán a legnagyobb az életszínvonal-különbség, és ez a különbség tavaly óta egy százalékponttal nőtt.

Hiába állítja egy kormányzati szereplő, nagyjából sem értük el Ausztria szintjét, sőt tavaly óta nőtt a relatív különbség. Hende Csaba volt honvédelmi miniszter, fideszes országgyűlési képviselő pár napja írta közösségi média oldalán, hogy szerinte “nagyjából utolértük” Ausztriát: 

  • „Bizony sokáig csak irigykedve néztük szomszédainkat, hogy náluk a Vashegyen aszfaltozott mezőgazdasági utak vannak. Mára azonban már a vaskeresztesi és felsőcsatári hegyen is a felújított utakon kényelmesen lehet közlekedni.”  

Orbán Viktor még 2018-ban tűzte ki célként, hogy Magyarország 2030-ra utolérje Ausztriát, tartozzon az EU legjobb országai közé, vagyis azon 5 ország közé, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet Ausztria-Magyarország EU fogyasztás gazdasági mutatók jólét Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.