Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. május 15. 11:45 Közélet, Pénz

Erdogan a választások után a török jegybanknak is nekimenne

Történelmi mélypontra zuhant a török líra, miután Recep Tayyip Erdogan államfő a Bloomberg TV-nek adott interjúban kijelentette, hogy miután megnyeri a júniusi elnökválasztást, keményen bele fog avatkozni a monetáris politika alakításába. A jegybanknak szerinte tudomásul kell vennie, amit az államfő mond és cselekszik.

Amikor az embereknek nehézségei lesznek a rossz monetáris politika miatt, kit fognak elszámoltatni? Az elnököt kérik majd számon. Ezért az elnöknek kell, hogy befolyása legyen a jegybankra. Lehet, hogy ez egyeseknek kényelmetlen, de meg kell tennünk. Mert az állam vezetői tartoznak felelősséggel a választók felé

– mondta a török elnök. Mivel ezzel Erdogan megint átlépett egy határt, még tovább a gyengült a líra, egy dollárért már 4,39-et kell adni a török valutából. A líra egyébként év eleje óta már majdnem majdnem 14 százalékot gyengült a dollárral szemben.

Erdogan szerint bár a jegybank független, de „nem veheti figyelmen kívül az államfő jelzéseit azután, hogy befejeződik az elnöki rendszerre történő átállás”. A török államfő szerint ez – mármint a monetáris politikába való állami beavatkozás – kényelmetlen lehet, de meg kell csinálni.

 

Törökország egyáltalán nem élvezi a legtöbb gazdaságra jellemző alacsony kamatkörnyezetet. A török alapkamat 13,5 százalékon áll, miközben az infláció a legfrissebb adatok szerint 10,9 százalék volt. Erdogan jegybankkal kapcsolatos kijelentései nem vetnek túl jó fényt az ország gazdaságára. A befektetői bizalom már korábban megrendült, pedig Törökországnak hatalmas szüksége van a külföldi tőkére: a folyó fizetési mérleg hiánya az első negyedévben elérte a 16 milliárd dollárt, ami a tavalyi duplája.

Erdogan rendszeresen bírálja a török jegybankot az elszabaduló infláció és a túl magas alapkamat miatt. Az államfő unortodox elmélete szerint az alapkamat csökkentése alacsonyabb inflációt eredményezne, és ezáltal mérséklődhetnének a hitelfelvétel költségei is. A központi bank kormányzója, Murat Cetinkaya szerint azonban ortodox gazdaságpolitikára van szükség, a török líra árfolyamának stabilitását az segítené, ha magasabbak lennének a hitelfelvétel költségei.

A lírának az sem segített, hogy a török parlament tegnap kezdett tárgyalni arról a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy szinte az összes devizatranzakciókról információkat kapjon az ankarai kabinet. A jogszabály értelmében a török hatóságok bármikor információt és szinte bármilyen dokumentumot bekérhetnek a piaci szereplőktől.

Törökországban június 24-én előrehozott elnök- és parlamenti választást tartanak a végrehajtó elnöki rendszer bevezetése érdekében. Tavaly áprilisban volt népszavazás az új elnöki rendszerről, majd alkotmányt módosítottak, amely a végrehajtó hatalmat a parlament helyett az államfő kezébe helyezi, ez azonban eredetileg a 2019. novemberében tervezett választással lépett volna életbe. Erdogan azonban úgy döntött, hogy nem vár még egy évet, és idén júniusra tűzte ki az előrehozott választásokat.

Szakértők szerint a török államfő nemcsak azért hozatta előre a választásokat, hogy mielőbb gyakorolhassa a kiszélesített elnöki jogkörökkel járó hatalmat, hanem azért is, hogy megelőzhesse, hogy Erdogan pártja, az AKP szavazókat veszítsen az újonnan megjelenő politikai mozgalmak miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz bloomberg Erdogan jegybank Törökország Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 31. 11:06 Közélet

Törlik az ezermilliárdos brazil kamukötvényt birtokló céget, mert nincs bankszámlája

Elrendelte a Brasil Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.