Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. november 19. 16:27 Adat

Ausztria bezár, de az egész régióban egyre rosszabb a járványhelyzet

Az elmúlt héten tovább rosszabbodott a járványhelyzet a visegrádi régióban, a fertőzöttek számának hétnapos mozgóátlaga minden országban meredeken emelkedett. Igaz, nem tartozik az országcsoporthoz Ausztria, a szomszédos ország példája mégis figyelemreméltó: az osztrák esetszám már közel kétszerese a nagyjából egy éve regisztrált csúcsnak, így a szövetségi kancellár a teljes lezárás és a védőoltások kötelezővé tétele mellett döntött.

A halálozási adatok alapján ugyanakkor némi meglepetésre is okot adhat az oltott és oltatlan lakosságot egyaránt érintő szigorú osztrák intézkedés. E mutató hétnapos mozgóátlaga tavaly karácsony előtt futott fel az eddigi legmagasabb szintre, aminek mostanában a harmadát regisztrálták az osztrák hatóságok. Ehhez képest Magyarországon a halálozási adat mostanra a tavaszi rekord ötven százalékáig emelkedett, és Szlovákiában is hasonlóan aránylik a mostani statisztika a korábbi csúcshoz. Csehországban és Lengyelországban egyelőre kedvezőbb a helyzet ebből a szempontból.

Az oltakozás ütemét nézve Csehországban érzékelhető némi javulás a régióban. Érdemes megfigyelni továbbá az uniós átlagtól szintén elmaradó Ausztria görbéjét is, amely szintén valamelyest meredekebbé vált a közelmúltban. Lengyelországban, Magyarországon és Szlovákiában a teljes oltási soron átesettek aránya azonban továbbra is csak apró lépésekben növekszik.

Hétfőtől a szlovák kormány is jelentős szigorításokat vezet be, étterembe, bevásárlóközpontba, nem alapvető élelmiszereket árusító üzletbe, sportlétesítménybe és nyilvános eseményekre csak a beoltottak vagy a betegségen fél éven belül átesettek mehetnek. Eduard Heger kormányfő tájékoztatása szerint a kórházak az összeomlás szélére kerültek, mostanra nincsenek szabad lélegeztetőgépek, az orvosok nehéz döntési helyzetekbe kerülnek a mesterséges lélegeztetésre szoruló betegek sorsáról.

Andrej Babiš cseh kormányfő is bekeményített a héten, november 22-től csak az oltott, illetve a betegségen a közelmúltban átesett lakosság vehet részt a tömegrendezvényeken, illetve vehet igénybe bizonyos szolgáltatásokat, például az éttermeket. Lengyelországban azonban nem szigorítottak az elmúlt napokban, az egészségügyi miniszter, Adam Niedzielski a korlátozások esetleges kontraproduktív hatására hívta fel a figyelmet.

Magyarországon szombattól ismét kötelező a maszkviselés zárt helyiségekben – e változás súlyát jól szemlélteti, hogy a szigorítások következményeitől tartó lengyel kormány már régóta maszkhordásra kötelezi a lakosságot a zárt, nyilvános terekben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat ausztria covid-19 karantén koronavírus visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.