Öt százalékkal bővült a magyar GDP a harmadik negyedévben, jelentette a KSH. A szezonális és naptári hatásokkal kiigazított index első becslése szerint a második negyedévi 5,2 százalékról 4,8 százalékra lassult a magyar gazdaság éves növekedése.
Ha nagy távlatban nézzük, akkor látható, hogy a 2016-os kisebb megtorpanás után, 2017 elején beindult növekedés az idei harmadik negyedévben még bőven kitartott.
A magyar gazdaságnak, mint azt egy ideje rendszere leírják szakértők, elméletileg lassulnia kellene. Az exportadatokon már látszik, hogy a nyugat-európai kereslet lanyhulóban van, a német gazdaság például éppen hogy elkerülte a recessziót. Magyarország továbbra is nagyon erősen kitett az európai piacoknak, ezért elvileg lassítania kellene a gazdaságot az európai visszaesésnek.
A gyakorlatban mégsem olyan meglepő, hogy ez a GDP-adatokban nem tükröződik a külső környezet zordabbá válása, az utóbbi hónapokban ugyanis rendszeresen jöttek a váratlanul jó mutatók az ipari termelésről és a boltok forgalmáról.
A kisebb súlyú építőipar teljesítménye valóban mérséklődni kezdett a korábbi, eszelős ütemű növekedés után – igaz, még mindig hozzájárul a növekedéshez -, a sokkal jelentősebb ipar viszont szeptemberben ismét tíz százalék feletti ütemben bővült. Igaz, a rendelésállomány csökkenése és a készletek halmozódása kedvezőtlen jel, de az itthoni üzleti bizalmi mutatók továbbra sem mutatnak aggodalmat a magyar feldolgozóiparban. A lakossági fogyasztást tükröző kiskereskedelmi forgalom sem mutatja egyelőre a lassulás jeleit, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a bérek emelkedésének üteme alig lassult.
Adat
Fontos