Az amerikai nagyvállalatok által előszeretettel alkalmazott holland és az ír adótrükk nem csak Magyarországot rövidíti meg (számításunk szerint csak a Google és Facebook reklámjain 17 milliárd forinttal), az Európai Unió egészében kifosztják ezzel az államkincstárakat. A Bloomberg szerint 2016-ban a Google egy bermudai vagyonkezelő céghez irányított 16 milliárd eurónyi jövedelmet, amivel több milliárd eurónyi adófizetési kötelezettséget került el. A korábbi években hasonló nagyságrendű összegek kötöttek ki a Google bermudai cégénél.
A Google – aminek céges mottója 2015-ig az volt, hogy “ne legyél gonosz” (“don’t be evil”), igaz, azóta lecserélték – az ír-holland adótrükköknek egy egészen körmönfont verzióját eszelte ki. Az egész európai jövedelmét az írországi cégéhez irányítja, majd innen egy alkalmazott nélküli holland cégből egy másik ír cég tulajdonában álló bermudai vagyonkezelő céghez küldte a nyereség egy jelentős részét.
A bermudai vagyonkezelőnél vannak a Google szellemi tulajdonjogai, erre hivatkozva formál jogot a cég a bevételre. A rendszer tehát egyszerre “dupla ír” (két ír cég van a rendszerben) és “holland szendvics” (a holland postafiók-cég közvetít a két ír cég között). Bermuda egy közismert adóparadicsom, konkrétan nincs is vállalati nyereségadó, a legutóbb “Paradise papers” néven nyilvánosságra került offshore dokumentumtömeg pont egy bermudai cégügyeket intéző ügyvédi irodából szivárgott ki. Az ázsiai reklámbevételekkel hasonló történik, mint az európaiakkal: itt egy szingapúri céghez folyatják a jövedelmet az egész régióból, ami végső soron szintén Bermudán köt ki.
Az ír kormány 2015-ben már elfogadott egy törvényt, amiben bezárták ezt a kiskaput, de 2020-ig haladékot adtak azoknak a cégeknek, amelyek már most ez a megoldást használják. Érdekes, hogy Írországra nyomást kellett gyakorolni ebben a kérdésben, hiszen az amerikai nagyvállalatok közvetlenül pont Írországot fosztják meg rengeteg adóbevételtől. Közben viszont ha nem gondolunk a bermudai szálra, már az is botrányos, hogy a Google legálisan is spórolhat rengeteg adót a 12,5 százalékos ír adókulcs kihasználásával, ahelyett, hogy azokban az országokban adózna, ahol létrejön a jövedelem.
Minden adót befizetünk, amire azok az országok köteleznek minket, ahol működünk. Továbbra is elkötelezettek vagyunk az online ökoszisztéma fejlesztésében
– kommentálta a Google sajtósa a helyzetet.
Tech
Fontos