Rekordméretű, 4,3 milliárd eurós (mintegy 1400 milliárd forintos) bírsággal sújtotta a Google-t az Európai Bizottság. A büntetést azért kapta az amerikai óriáscég, mert az internetes keresők közötti vezető pozícióját igyekezett tovább erősíteni azzal, hogy az Androidot futtató eszközök gyártóinak és a mobilszolgáltatóknak illegális feltételeket szabott az általa kifejlesztett operációs rendszer használatához. Összehasonlításképp: Magyarország 2018. évi költségvetésében a büntetés összegének alig több, mint harmada (538 milliárd forint) jut az egyetemek és főiskolák fenntartására.
A Google alapvetően három módon próbálta saját keresőmotorját a riválisokhoz képest előnyös helyzetbe hozni az androidos felhasználók körében:
Az unió versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager a bírságot azzal indokolta, hogy ezek a módszerek akadályozzák a verseny és az innováció kibontakozását, ami végül is az európai fogyasztók számára lesz hátrány.
A Google-nek 90 napja van, hogy módosítson az EU által kifogásolt eljárásain, különben további, az anyavállalat árbevételének öt százalékát kitevő büntetésre számíthat. A cég azonban a fellebbezés mellett döntött, amit a tech-óriás vezérigazgatója, Sundar Pichai azzal indokol, hogy az üzleti modelljüknek köszönhetően valójában élénkül a verseny a okostelefonok és a tabletek piacán, mivel több ezer gyártó és több millió fejlesztő építette fel az Androidra alapozva a vállalkozását, konkurenciát állítva az iOS platformnak. Pichai érvelésében arra is kitért, hogy az Android nyílt forráskódú, tehát a Google ingyenesen biztosítja azt a gyártók és a hálózatüzemeltetők számára (akik ráadásul szabadon módosíthatják is azt), ugyanakkor az operációs rendszer fejlesztésére dollármilliárdokat fordítottak, bevételhez pedig csak akkor jutnak, ha a Google alkalmazásait futtatják a felhasználók.
Ezt megelőzően is a Google-hoz kötődött a legnagyobb versenyjogi bírság az unióban, bár az körülbelül feleekkora volt. A tavalyi 2,4 milliárd eurós büntetés azért járt, mert a cég a saját ár-összehasonlító szolgáltatásait előrébb sorolta a keresési találatok között a versenytársakhoz képest. Igaz, a többi hasonló jellegű büntetéshez képest ez az összeg is óriási volt.
A jövőben pedig várhatóan újabb büntetés éri majd a Google-t, ugyanis az Európai Bizottság az internetes hirdetések piacán elkövetett visszaélésgyanús ügyben is évek óta vizsgálódik.
Tech
Fontos