Úgy tűnik, hogy a Mi Hazánk hatására a kormány most már úgy szorítaná vissza itthon a készpénzhasználatot, hogy közben alkotmányos védelmet is adna a használatának.
Mi történt? Hétfőn a parlamentben Orbán Viktor miniszterelnök a Mi Hazánk képviselőjének felvetésére azt mondta, “nem lesznek akadályai” a készpénzhasználat védelmének Alaptörvénybe foglalásának.
Előzmények: tavaly áprilisban Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt a Magyar Nemzet cikke szerint, hogy a digitális fejlődéssel a magyar kormányzatnak is haladnia kell, cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása.
Felülnézet: a Mi Hazánk tavaly novemberben kezdeményezte az alkotmánymódosítást a készpénzhasználat védelme érdekében, majd aláírásgyűjtésbe is kezdtek a témában.
Tágabb kontextus: Ausztriában tavaly lett téma a készpénzhasználatból. A témát először a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) vitte, augusztusban pedig a néppárti kancellár Karl Nehammer dobta be, hogy a használata kapjon alkotmányos védelmet, ahogy arról az Euronews cikke részletesebben is beszámolt.
Számokban: Az Európai Központi Bank tanulmánya alapján 2022-ben az eurózónában a legnagyobb arányban Máltán (77%), Szlovéniában (73%) és Ausztriában (70%) fizettek készpénzzel, a legkisebb mértékben pedig Luxemburgban, Hollandiában és Finnországban (39%, 21% és 19%).
Mi várható? Az MNB új pénzforgalmi stratégiájának fő célja, hogy 2030-ra a teljes gazdaságban az elektronikus tranzakciók aránya a mostani 31 százalékról legalább 60 százalékra nőjön.
Közélet
Fontos