Minden hatodik magyar nem tudta időben fizetni tavaly a jelzáloghitel, a lakbér, a rezsiköltségek, illetve a részletfizetési tartozásait. Ez a hatodik legmagasabb arány a fizetési hátralékoknál az Európai Unióban. Ha pedig a gyermekes háztartásokat nézzük, ott minden ötödik személynek volt késedelmes fizetése Magyarországon.
Ezeket a jellemzően havonta fizetendő tételeket a magyarok 16 százaléka nem tudta időben kifizetni tavaly, aminél csak Görögországban, Bulgáriában, Cipruson, Horvátországban és Romániában rosszabb a helyzet. Görögországban és Bulgáriában egyébként extrém módon el vannak adósodva az emberek, előbbi országban majdnem az emberek felének, utóbbiban harmadának volt fizetési késedelme tavaly.
Még több háztartásnak volt fizetési hátraléka az eltartott gyermekekkel rendelkezőknél. Magyarországon a gyermekes háztartásban élő népesség ötöde nem tudta időben fizetni pénzügyi kötelezettségeit, ami az ötödik legmagasabb arány az EU-ban.
Ezek alapján a legtöbb európai országhoz képest Magyarországon sokkal többen vannak azok, akiknek nem sikerül a hónap végéig kijönni a jövedelmükből. Ugyan uniós viszonylatban nem állunk túl jól, legalább azt elmondhatjuk, hogy évek óta folyamatosan csökken a hátralékkel rendelkezők aránya.
A 2003-tól rendelkezésre álló adatok szerint 2013-ban csúszott el a legtöbb magyar a fizetési kötelezettségeinek teljesítésével, ekkor közel 27 százalék halmozott fel hátralékot. Ehhez képest tavaly már kevesebb mint 16 százalék volt ez az arány. A gyermekeseknél 35 százaléknál volt a csúcs szintén 2013-ban, ami 2017-re 20,5 százalékra csökkent.
Közélet
Fontos