Csökkentheti az egyes műtéteknél szükséges érzéstelenítő mennyiségét, ha a páciensek a műtét alatt VR-szemüveget hordva a virtuális valóságban vannak, ezt állítja egy új tanulmány, ami a PLoS ONE nevű tudományos folyóiratban jelent meg.
A bostoni Beth Israel Deaconess Egészségközpont kutatócsoportja 34 kézműtétre váró beteget osztott két azonos méretű csoportba. Az egyik csoport tagjai VR-szemüveget kaptak, és megnyugtató környezetbe, például egy erdőbe, hegycsúcsra vagy rétre kerültek virtuálisan a műtét alatt, vagy vezetett meditációban vettek részt ilyen módon, a másik csapat tagjai viszont nem viseltek VR-szemüveget a beavatkozás közben – írja az MIT Technology Review.
A VR-szemüveges csoport jelentősen kevesebb nyugtatót kért a műtét közben, mint a másik csoport (125,3 milligrammnyi propofolt óránként, szemben a másik csoportra jellemző átlagos 750,6 milligrammos óránkénti adaggal.) A propofol nem csak érzéstelenít, de nyugtató, álmosító hatású szer is, más nyugtatóval kombinálva viszont túlszedáltsághoz vezet, ezért ideális esetben minél kevesebbet kell használni ezekből, annál jobb. Ennek a csoportnak a tagjai kevesebb időt töltöttek az érzéstelenítés után lábadozással – 63 percet, miközben a VR-szemüveget nem hordó csoport tagjai 75 percet.
A kutatók szerint a VR-szemüveges csoportnak
azért volt kevesebb nyugtatóra szüksége, mert a virtuális valóság jobban elvonta a figyelmüket a műtétről, mint azoknak, akiket nem kaptak ilyen jellegű vizuális ingereket.
A kutatók azonban azt is elismerik, hogy elképzelhető, hogy a VR-szemüveges csoport már abban a tudatban vett részt a műtéten, hogy a VR-szemüveg hatékony lesz, ezért ezt a placeboeffektust a jövőben érdemes lesz még vizsgálni.
Az érzéstelenítő szerek mennyiségének csökkentése lerövidítheti a kórházi tartózkodás hosszát, csökkentheti a szövődmények kialakulásának kockázatát, és pénzt takaríthat meg a beavatkozást végző kórháznak. A kutatócsoport a kísérletek folytatását tervezi csípő- és térdműtéten áteső betegeken.
Brenda Wiederhold, a Virtuális Valóság Egészségközpont (Virtual Reality Medical Center) társalapítója szerint egyre több bizonyíték van arra, hogy a technológia hatékony műtéti segédeszköz lehet, bár arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes betegeknél a VR-szemüveg használatának lehetnek káros mellékhatásai. Szerinte a VR-szemüvegek sokféle beavatkozásnál lehetnek még hasznosak, megemlítve például a császármetszéseket és a szívműtétekhez kapcsolódó beavatkozásokat, de a bevatkozások utáni felépülési folyamat során is van potenciál a technológia használatában.
Tech
Fontos