Hírlevél feliratkozás
Debreczeni Anna
2024. november 22. 13:34 Társadalmi célú reklám

Egyéni és társadalmi felelősség is a dohányzás ártalmainak csökkentése

A dohányzás évtizedek óta súlyos közegészségügyi problémát jelent világszerte, amely nemcsak az egyéni, hanem a közösségi életminőséget is károsíthatja. Emellett komoly gazdasági károkat is okoz: az Egyesült Államokban az ország 2020-as teljes GDP-jének 2,1 százalékával megegyező, évi 437 milliárd dolláros kiesést okozott a cigarettázás egy tanulmány szerint, ami nagyrészt az egészségügyi költségekből és a korai halálozás miatti gazdasági termelékenységi veszteségből adódott össze.

A dohányzás európai helyzete és hazai adatok 

Nemzetközi adatok szerint jelenleg világszerte több mint egymilliárd ember dohányzik a 8,2 milliárdos bolygón, és az előrejelzések szerint a következő években minimális mértékben, évi néhány millióval tovább fog nőni a számuk.

A legfrissebb elérhető, 2019-as uniós számok alapján az Európai Unióban Bulgáriában és Görögországban dohányzott napi szinten a legtöbb 15 évesnél idősebb, a legkevesebb pedig Svédországban és Finnországban.

Magyarország a 19,3 százalékos napi dohányzó aránnyal a középmezőnyben található, kissé túllépve az uniós átlag 18,4 százalékos szintjét.

Ha a füstmentes technológiákra irányítjuk a reflektorfényt, akkor látható, hogy 2019-ben Lengyelországban és Franciaországban használták legtöbben napi szinten ezeket az alternatívákat (Magyarországon a lakosság 2 százaléka számított napi vagy alkalomszerű használónak).

Az Európai Unióban tehát minden ötödik 15 évesnél idősebb ember naponta dohányzik, amivel nemcsak a saját, hanem a környezetében élők egészségét is károsíthatja. Emiatt a dohányzás nemcsak egyéni szokás kérdése, hanem össztársadalmi probléma, amely itthon is – legalább közvetetten – bárkit érinthet: alapvető társadalmi érdek, hogy csökkenjenek a cigarettázással kapcsolatos ártalmak, és mérséklődjön a dohányzók száma is.

Az égés a fő veszélyforrás

A dohányzás fő egészségügyi kockázatát sokan tulajdonítják – tévesen – a nikotinnak. Ezzel szemben a cigarettázás legnagyobb veszélyét az égés és az abból származó égéstermékek jelentik. Egyetlen cigaretta meggyújtásával több mint 7000 vegyi anyag – például ólom, szén-monoxid vagy arzén – szabadul fel, amelyek közül 93-at veszélyesnek minősített az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA).

A dohányzás tüdőbetegségekhez, szív- és érrendszeri problémákhoz, valamint daganatos megbetegedésekhez is vezethet nemcsak a cigarettázó, hanem a környezetében élők esetében is – utóbbiak a családtagok, munkatársak vagy éppen a házi kedvencek is lehetnek.

Fontos kiemelni, hogy a füst mellett a nikotinnak is sok veszélye van. Egy erős függőséget okozó anyagról van szó, amely számos módon hat a szervezetre, például szűkíti az artériákat, növeli a vérnyomást és a pulzust, hozzájárulhat a vércukor- és koleszterinszint emeléséhez is.

Mit jelent az ártalomcsökkentés?  

A cigarettázás ártalmas tevékenység, mind maga a dohányzó, mind a környezete számára. Egyértelmű, hogy a legjobb, ha valaki egyáltalán nem szokik rá semmilyen dohánytermékre az élete során.

Aki már rászokott, azzal tehet a legtöbbet saját és környezete egészségéért, ha minél előbb leszokik róla. Segítheti az első lépés megtételét, ha tisztában vagyunk vele, hogy már a leszokás első napjától csökken a dohányzással összefüggő megbetegedések valószínűsége mind az érintett, mind a környezetében élők esetében.

Amennyiben a cigarettázásról történő leszokás valamilyen okból nem történik meg, mindenképpen indokolt tájékozódni az ártalomcsökkentésről. Az elmúlt években számos technológiai újítás célozta a dohányzás ártalmainak csökkentését. Ezek között találhatunk olyan eszközöket is, amelyek égés nélkül működnek, mint a hevített dohánytermékek, az e-cigaretta, a nikotinpárna. Mivel nem történik égés, nincs füst és hamu sem, ezért jócskán csökkenthető ezen technológiákkal a károsanyag-kitettség, a cigarettához képest akár 70-95 százalékkal is kevesebb káros anyag keletkezhet. A károsanyag-csökkenés mértéke és az egészségügyi hatás közötti összefüggés vizsgálatára hosszútávú kutatások szükségesek.

Az említett technológiák különböző módon működnek, az elektronikus cigaretta például felmelegíti a tartályában lévő nikotintartalmú folyadékot, amivel füst nélküli nikotinpárát képez, amit a felhasználó belélegez. A nikotinsót alkalmazó technológia hevítés helyett kémiai reakcióval képezi a nikotinpárát.

A dohányhevítéses technológiák lényege, hogy a dohányt csak a nikotinpára felszabadulásáig melegítik fel, amíg égés még nem történik.

Fontos kiemelni, hogy ezek a technológiák sem mentesek a kockázatoktól, mivel tartalmaznak – többek között – nikotint, amely az egyéb káros hatásai mellett erős függőséget okozó anyag. A kockázatok csökkentése érdekében az is fontos, hogy az eszközök megbízható forrásból származzanak, és a felhasználók pontosan kövessék a használati útmutatót.

A dohányzás minden formája káros. A dohányzás ártalmait kizárólag úgy kerülhetjük el, ha egyáltalán nem szokunk rá a dohányzásra. Dohányzás esetén pedig az ártalmaktól leghatékonyabban úgy szabadulhatunk meg, ha teljesen abbahagyjuk a dohány- és nikotintartalmú termékek fogyasztását.

Ez a tartalom társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Társadalmi célú reklám Olvasson tovább a kategóriában

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.