Hírlevél feliratkozás
László Pál
2024. december 14. 09:49 Podcast, Támogatói tartalom

Győzött a kártyás fizetés a kiskereskedelemben, a többi szektor még várat magára

A Mastercard Doppio nevű programja még 2019-ben indult azzal a céllal, hogy megduplázzák a kártyaelfogadó terminálok számát Magyarországon. Ez sikerült: jelenleg nagyjából 300 ezer terminál üzemel itthon, ami nagyon szép szám, különösen úgy, hogy 10-15 százalékkal csökkent a Covid alatt a boltok száma.

A környező országokhoz képest ezzel behoztuk a lemaradást. Nehéz megmondani, mikor érjük el a plafont, mert van még hova fejlődni, de az elmúlt időszakban már nyugodtan tudtam fizetni kártyával akár a lángososnál is – mondta Szász Ferenc, a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója a G7 Beszélgetések legfrissebb epizódjában.

A podcastot ide kattintva vagy bármely podcastlejátszóban lehet meghallgatni:

A jegybank statisztikája szerint 38 százalékos a digitális fizetések aránya jelenleg Magyarországon – pár éve ez még 32-33 százalék volt. Az MNB célja, hogy 2030-ra elérjük a 60 százalékos arányt. Ezt mi a kártyás oldalon szeretnénk még hamarabb elérni, sőt, bizonyos szektorokban – például a kiskereskedelmi hálózatokban – már most 60-70 százalékos a kártyás fizetés aránya a készpénzzel szemben. Ha mindenhol egyszerűbbé, kényelmesebbé tesszük a fizetést egy gombnyomásosra, akkor a kereskedők is inkább elkezdik kínálni a digitális fizetést a vevőknek – mondta a Mastercard üzletfejlesztési igazgatója.

A kártyaelfogadás ma már 90 százalékban technológiai szolgáltatás, kis része kapcsolódik banki műveletekhez – hangsúlyozta Szász Ferenc. Ennek megfelelően az a trend a magyar piacon is, hogy egyre több pénzintézet lép ki erről a piacról, és szervezi ki vagy alakítja át közös vállalatba ezt a tevékenységet. Most már több mint 60 kártyaelfogadási szolgáltatást kínáló cég van itthon, telített a piac.

Örülünk annak, hogy minél több digitális fizetési lehetőség jelenik meg a piacon, a lényeg, hogy elmozduljunk a készpénztől – jelentette ki Szász Ferenc. A vevőkre bízzuk, melyik digitális fizetést választják, mi azon dolgozunk, hogy ez a kártyás legyen – de például a lengyeleknél a QR-kódos fizetés nagy szeletet hasított ki a fizetésekből, a személyek közötti kifizetéseknél. Részünkről a fő fókusz a kártyaalapú fizettetések innovációján, valamint az elfogadói hálózat építésén van és lesz, ami hosszútávon biztosítja a bankkártyás fizetések térhódítását a készpénzzel szemben.”

A podcast megjelenését a Mastercard Magyarország támogatta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Podcast Támogatói tartalom Olvasson tovább a kategóriában

Podcast

László Pál
2024. december 7. 21:44 Podcast, Támogatói tartalom

Csökkent a digitális fizetési tudásindex, de az infrastruktúra tovább fejlődött

Magasabbra is került a léc, amit meg kell ugrani, ezért csökkenhetett az idei pontszám.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

László Pál
2024. december 4. 11:40 Podcast, Támogatói tartalom

Keresik a fenntartható irodaépületeket a cégek, de a magasabb bérleti díjakat inkább megúsznák

Az új fejlesztéseket már közel karbonsemleges technológiával tervezik, de ennek megvan az ára.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. december 13. 10:30 Közélet, Pénz

A kormány gazdaságélénkítési svájci bicskája lett a SZÉP-kártya

A turizmus és vendéglátás helyett az építőiparba és a barkácsáruházakba áramolhat jövőre potenciálisan akár több százmilliárd forint.

Hajdu Miklós
2024. december 12. 15:01 Élet

Neked kéne elfuvaroznod 30 ezer tonna lomot, ugye nem gond?

A MOHU átalakíthatja a budapesti lomtalanítás rendszerét, a tervek szerint gyűjtőpontokra kell majd eljuttatni a lomokat, nem lesz elég a ház elé kitenni.

Stubnya Bence
2024. december 12. 11:50 Közélet, Vállalat

Van pénz, mégis állami tartozás fojtogatja a patikákat és a kórházi beszállítókat

Gyógyszertárak és kórházi beszállítók is válságos helyzetbe kerülhetnek, pedig a költségvetés állapota nem indokolja a tartozás felhalmozódását.