A magyar villamosenergia-rendszer remekül vizsgázott a járványhelyzet idején, az ellátásbiztonság nem került veszélybe, és a szektor jövőbeli beruházásokkal kapcsolatos terveit sem igazán érintette a fogyasztás átmeneti nagy visszaesése – hangzott el a G7 podcast eheti adásában.
A G7 podcast vendégei az Alteo Nyrt. vezetői, ifjabb Chikán Attila vezérigazgató és Luczay Péter termelés- és kockázatmenedzsmentért felelős vezérigazgató-helyettese voltak. A tőzsdén is kereskedett Alteo energiatermeléssel, -kereskedelemmel és energetikai szolgáltatásokkal foglalkozik, 2019-ben 25,6 milliárd forint árbevételt ért el.
A beszélgetést a fenti lejátszás gombra kattintva is meg lehet hallgatni, de jobb feliratkozni ránk valamelyik okostelefonos podcast appban, és a Spotify-on is be lehet követni minket.
Magyarország kis és nyitott gazdaság, ezért nem is lehet cél, hogy teljesen önellátó legyen energiából – mondta ifj. Chikán. Az pedig, hogy az energiamixben éppen mekkora az import aránya, az energiapolitikai, illetve az aktuális piaci kereslet-kínálat mentén kialakuló árak kérdése is, tette hozzá Luczay. Európai szinten az egységesedés felé halad a villamosenergia-piac, ami számos jelentős változást fog magával hozni.
A megújuló alapú villamosenergia-termelés esetében nem okozott kiegyenlítési problémákat a járványt követő fogyasztás-visszaesés. Az igazi kihívás itt Luczay szerint a megújulók minél pontosabb menetrendezése, amihez leginkább a jelenleginél pontosabb meteorológiai előrejelzésekre, illetve a kereskedelmi „lead-time”-ok csökkentésére lenne szükség.
Magyarországon jelenleg nem lehetséges villamos energiát készletezni, azaz nagyobb mennyiséget rövidebb-hosszabb ideig tárolni. A szivattyús tárolókhoz nem optimálisak a földrajzi adottságok, egyéb – az ultra-rövidtávú tároláson túlmutató – gazdaságosan megvalósítható és fenntartható készletezési megoldások pedig egyelőre nem ismertek.
Ezért is van szükség a rugalmas termelésre képes gázerőművekre, amelyek jelentős mértékben járulnak hozzá a magyar villamosenergia-rendszer egyensúlyának biztosításához, így állítanak elő – a klasszikus „zsinór” villamosenergia-termelésnél – magasabb hozzáadott értéket, azaz a megújulók maximális kihasználhatóságához szükséges szabályozási energiát. Ifj. Chikán szerint ez a leosztás az, amiben Magyarországon a megújuló alapú villamosenergia-termelés a következő egy-két évtizedben gazdaságon működni tud.
Ebből a szempontból az Alteo vezetői szerint hazánkban jelenleg jó a helyzet, egyelőre van elegendő rugalmas erőművi kapacitás, ami minden helyzetben megfelelő szabályozási tartalékot tud adni a magyar villamosenergia-rendszer számára, így a megújuló alapú villamosenergia-termelés részére is.
Kövesd a G7 Beszélgetéseket Spotify-on, Itunes-on, Overcaston vagy bármelyik podcast-appon.
Podcast
Fontos