A BYD-nak is fontos lehet a Szegedi Tudományegyetem közelsége, és a szegediek is bíznak abban, hogy a végzősök közül többen találhatnak helyben munkát. Az együttműködések tétje az lehet, hogy összeszerelés mellett fejlesztés is jön-e majd a városba.
Mi történt? Több, a napokban megjelent cikkből is kiderül, hogy fontos szerepet játszott a helyi egyetem jelenléte abban, hogy a kínai BYD Szeged mellett döntött, amikor az új e-autó gyárának helyszínét kereste.
Előzmények: a Népszava cikke szerint francia, spanyol, német és lengyel városok is felmerültek, és még Magyarországon belül sem csak Szeged jött szóba a lehetséges beruházási helyszínek között.
Mit mondanak ők? Botka László szegedi polgármester a beruházás bejelentésekor elmondta, hogy Szeged felsőoktatási és tudományos központ, ami megfelelő hátteret ad a BYD itteni beruházásához, a szakemberek utánpótlására vonatkozó, és a lehetséges kutatási és innovációs igényekhez.
Alulnézet: 2008-ban nagy volt Szegeden a csalódás, amiért a Mercedes a magyarországi gyárának helyszínéül a közeli Kecskemétet jelölte ki. Ezért is meglepetés, hogy a cég Szegedet választotta – mondta több helyi is a Népszava helyszíni riportja szerint.
Miért fontos ez? A máshonnan Szegedre érkező hallgatók közül a város adottságai miatt sokan maradnának a diplomájuk megszerzése után is, de vonzó munkahelyek hiányában sok esetben inkább Budapest felé veszik az irányt. A Népszava cikke szerint ezen a téren fordulatot hozhat a beruházás.
Felülnézet: sok múlik majd azon, hogy a cég létrehoz-e majd együttműködéseket a helyi egyetemmel és kutatóintézetekkel, és hoz-e majd ide k+f tevékenységeket is az összeszerelés mellé.
Mi várható? Az alapítványi formában működő Szegedi Tudományegyetem, a Mol és az Audi részvételével alakult egy Járműipari Kompetencia-központ.
Közélet
Fontos