Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. december 11. 09:52 Közélet

Valaki idő előtt sejtette, hogy meghiúsul a nagy T-Systems üzlet

A Magyar Telekomnál is meglepődtek, hogy a 4iG az egyik pillanatról a másikra visszalépett a T-Systems megvásárlásáról. Úgy tudjuk még a cég felsőbb körét is derült égből villámcsapásként érte a hétfő este érkező levél, amelyben a Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó informatikai cég a tárgyalások megszakításáról tájékoztatta őket. Korábban ugyanis állítólag a normál ütemben haladtak az egyeztetések.

Az okokat egyelőre a szektorban is csak találgatják, de többen a két nagytulajdonos konfliktustát sejtik a háttérben. Novemberben a 444 írt hosszú cikket a T-Systems felvásárlás hátteréről, az írásról a szerző két héttel ezelőtti podcastunkban is részletesen beszélt. A cikk egyik központi állítása volt, hogy a Mészáros-birodalmat hosszú ideig kitartóan építgető Jászai Gellért összekülönbözött a Mészáros családdal, részben ezért döntött úgy Orbán Viktor, hogy az informatikai üzletet leválasztja felcsúti barátjáról.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkG7 Podcast: Mi Mészáros Lőrinc létezésének a valódi üzenete?Nehezen bírkózik meg az ország azzal a helyzettel, hogy az ország leghatalmasabb üzletembere egy olyan népmesei figura, aki ránézésre is alkalmatlan egy cégcsoport vezetésére. Rényi Pál Dániel, Bódis András és Jandó Zoltán a G7 Podcastban!

Ezt a történetet emlegették fel most lapunknak is. Mészáros és Jászai állítólag nem tudott egyezségre jutni, ezért hiúsult meg az alsó hangon 40 milliárdos ügylet.

Valaki nagyon szabadulni akart a részvényeitől

Érdekes módon a tranzakció lehetséges bukásáról sokkal kevesebbet pletykáltak a piacon, mint anno a felvásárlásról. Utóbbiról hónapokkal a júliusi bejelentés előtt lehetett hallani, júniusban pedig tulajdonképpen már tényként kezelték a dolgot a szektorban és a Magyar Telekomon belül is.

Ezúttal azonban szinte mindenkit meglepett a tárgyalások hirtelen megszakítása. Azért csak szinte, mert a 4iG részvények tőzsdei teljesítménye alapján úgy tűnik azért volt vagy voltak néhányan, akik azért sejtettek valamit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA legmagasabb szinten dönthettek Mészáros Lőrincék 40 milliárdos üzletérőlEgyelőre az sem egyértelmű, honnan lesz pénz a mostani felvásárlásra, de a 4iG további akvizíciókat tervez Magyarországon és a régióban.

A cég papírjaival rendkívül élénk volt a kereskedés az elmúlt időszakban. Az előző három hónapban jellemzően napi 100 ezernél kevesebb részvény cserélt gazdát a budapesti tőzsdén, és bár volt néhány kiugró nap, szeptember első napjaitól múlt hét elejéig mindössze három alkalommal ment félmillió papír fölé a forgalom. A legutóbbi hat kereskedési napon azonban kivétel nélkül átlépte a forgalom az ötszázezret, sőt a csúcson az 1,1 milliót közelítette. Másfél hét alatt 5,2 millió részvény cserélt gazdát, ami a közkézhányad (tehát a tőzsdén szabadon forgó papírok) 14 százaléka.

 

Ez kiugróan magas forgalom, amit más nem nagyon indokolhatott, mint hogy valakik már sejtették, mi következik, és az árfolyammozgás iránya alapján ráborították a piacra a részvényeiket. Az élénk forgalommal párhuzamosan ugyanis a részvények árfolyama lényegében beszakadt. Csak tegnap 10 százalékkal lettek olcsóbbak a 4iG papírok, november vége óta pedig értékük több mint negyedét veszítették el. Ez azt jelenti, hogy jelenleg a vállalatot 24 milliárd forinttal értékelik kevesebbre, mint két héttel ezelőtt.

Szerda reggel, a hír nyilvános közzététele után további tíz százalékos eséssel már csak 610 forinton kereskedtek a cég papírjaival.

Mennyi eltékozolt közbeszerzés

Utóbbi nem csoda, mivel nagyon úgy tűnt az elmúlt hónapokban, hogy a T-Systems állami megrendeléseinek mennyisége nem teljesen független a tárgyalások alakulásától. Ahogy ezt korábban már írtuk, azokban a hónapokban, amikor a piacon már pletykáltak a tranzakcióról, de a hivatalos bejelentés még nem volt meg, érdekes módon elkerülték a vállalatot az állami megrendelések. Persze elképzelhető, hogy egyszerűen így futottak ki a közbeszerzések, ennek azonban ellentmond, hogy már márciusban hallottunk olyan történetet, miszerint egy államközeli szereplő a tervezett felvásárlás miatt nem szerződött a T-Systemsszel.

 

Ahogy az is, hogy a hivatalos bejelentést megelőző hetekben, amikor minden bizonnyal az érintettek már tudták, hogy mi várható, a T-Systems újra elkezdett tarolni a közbeszerzéseken, és ez így folytatódott a következő hónapokban is. Csak júliusban közel annyi megbízást kaptak, mint a megelőző öt hónapban, és bár augusztusban jött némi visszaesés, szeptemberben viszont beesett egy gigantikus bő 11 milliárdos közbeszerzés a Helyközi Közösségi Közlekedési Információs rendszer megvalósítására, amit épp a 4iG-vel közösen nyert el a vállalat. Bár 2018-hoz képest összességében így sem teljesített kiemelkedően ezen a területen a T-Systems, az előző hónapokhoz képest így is komoly előrelépés volt a bejelentés utáni időszak.

A Magyar Telekomot kerestük, hogy az okokról érdeklődjünk, de azt válaszolták, hogy a hivatalos tőzsdei közleményben szereplőknél többet nem mondhatnak. Ebben egyébként annyi szerepel, hogy a tárgyalásokat a 4iG kezdeményezésére szakították meg, és finoman azt is jelezték, hogy ennek nem lesznek jogi következményei, hiszen a felek júliusban „egy nem kötelező erejű megállapodást írtak alá”. Hangsúlyozták emellett, hogy

a két vállalat tovább vizsgálja az együttműködési lehetőségeket annak érdekében, hogy partnerségre lépjenek a nagyvállalati és az állami szektor számára értékesített szolgáltatások területén, és a felek között korábban létrejött konzorciumi megállapodások is változatlan feltételekkel hatályban maradnak.

Utóbbiak közül valószínűleg kiemelkedik a már emlegetett Helyközi Közösségi Közlekedési Információs rendszer megvalósítása, ezen ugyanis mindenképpen együtt kell dolgoznia a két vállalatnak. Megkerestük a 4iG-t is, de egyelőre nem kaptunk választ.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet 4iG T-Systems Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.