Újabb négy évig a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Vivienvíz Kft.-től veszi a „nyári védőitalokat” a MÁV-csoport. Az erről szóló szerződést szerdán írták alá a felek, a Vivienvíz részéről a leköszönő felcsúti polgármester lánya Homlok-Mészáros Ágnes.
A megállapodás alapján úgy tűnik, hogy a vasúttársaság vízigénye az elmúlt években némileg nőtt: míg 2016-ban – kétéves időszakra – beérték egy szűk félmilliárdos keretösszeggel, addig a mostani szerződés értelmében már 1,22 milliárd értékben vehetnek ásványvizet a következő 48 hónapban. Ráadásul 974 millió forint elköltésére kötelezettséget vállaltak, ez szinte pontosan a négyszerese két évvel ezelőttinek (magyarul egy évre vetítve duplázódott a megrendelés értéke).
A keretösszeg pedig még csak nem is takar minden költséget. Bár Mészárosék vállalták a víz leszállítását, a raklapok visszaszolgáltatását már a MÁV-nak kell valahogyan megoldania, ezt külön kiszámlázzák az állami cégnek.
A szerződés újdonsága, hogy az eddigi három különböző kiszerelés mellett a jövőben egy negyedikben is szállít majd a Vivienvíz. Korábban csak fél, egy és másfél literes vizet értékesítettek a MÁV-nak, mostantól azonban 2,5 deciset is, méghozzá eldobható palackban. Utóbbi azért is érdekes, mert ilyet elvileg nem is gyárt a vállalat: negyedliteres kiszerelésben csak üveges vizük van.
Vélhetően ez a magyarázata annak, hogy a legkisebb kiszerelés a legdrágább. Miközben egy másfél literes ásványvizet 55 forintért szállítanak le, a hatodekkorra mennyiségért 73 forintot kell fizetni. Bár az teljesen általános, hogy egységnyi termékre vetítve a nagyobb ásványvizek olcsóbbak – sőt még élelmiszerboltoknál is előfordul, hogy egy félliteres palack többe kerül, mint a másfeles – ez az árkülönbség azért eléggé extrém.
A kis kiszerelést egyébként vélhetően a vízosztásokhoz kérte a MÁV, az alkalmazottaknak ugyanis ennél nagyobb mennyiségben adják a vizet. Úgy tudjuk, hogy a mozdonyvezetők például literes palackokat kapnak, időjárástól függően akár többet is.
Az árak egyébként még emelkedhetnek is a jövőben. A szerződés szerint ugyanis, ha a PET-palackok alapanyaga drágul, akkor a Vivienvíz ezt átháríthatja a MÁV-ra, és az éves inflációval is korrigálhatják menet közben az előre meghatározott díjtételeket.
Közélet
Fontos