Hírlevél feliratkozás
Mészáros R. Tamás
2025. június 10. 11:00 Világ

Fenn lehet-e tartani sok pénzzel a NATO-egység látszatát?

Bár a Trump-kormány erősen csökkenteni szeretné európai védelmi kitettségét, a korábbi félelmekkel szemben egyelőre mégis megtartja magának a NATO európai főparancsnoki tisztségét, a posztra Alexus Grynkewichet, az amerikai légierő altábornagyát jelölték a múlt héten.

Előzmények: Friedrich Merz német kancellár múlt héten Washingtonba látogatott, ahol a lehetőségekhez mérten kedélyes megbeszélést folytatott Trumppal, és a februári választásokat követő, az európai függetlenséget hangoztató nyilatkozatai után jelezte, hogy továbbra is bízik az amerikai szövetségben.

  • A június végi hágai NATO-csúcs előtti helyezkedés részeként a múlt hét elején Vilniusban találkoztak a bukaresti kilencek és az északi országok államfői, a csúcson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mark Rutte NATO-főtitkár is részt vett.
  • A csúcsot elnöklő román, valamint a lengyel és a litván államfő közös nyilatkozatában kiállt „az Ukrajna visszafordíthatatlan euroatlanti integrációjára, beleértve NATO-tagságára vonatkozó szövetségi döntések és vállalások” mellett. Magyarországot a csúcstalálkozón Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter képviselte.

Számokban: Rutte Trump kedélyeinek lecsillapítása végett a NATO-s védelmi kritériumok GDP-arányosan 5 százalékra emelését hangoztatja. Ez a terve szerint 3,5 százalékos közvetlen védelmi költésből és további 1,5 százalékos, védelmi célokat is szolgáló egyéb kiadásokból állna, például a katonai mozgósítást segítő infrastrukturális beruházásokat is el lehetne számolni.

Felülnézet: a NATO-s enyhülés ellenére az amerikai kormány Európa-ellenessége a háttérben nem csitul.

  • Az amerikai külügyminisztérium a Washington Post szerint egy új osztályt tervez létrehozni, amely a „véleményszabadság európai visszaszorulására” és a „természetes jogok védelmére” tervez összpontosítani. Trumpék szerint ugyanis elnyomják a hozzájuk közel álló szélsőjobbos pártokat, ezért fel akarnak lépni a jobbszél védelmében.
  • A külügy nemrég egy külön delegációt küldött Európába a véleményszabadság helyzetét vizsgálandó, és Marco Rubio külügyminiszter azt is bejelentette, hogy a jövőben beutazási tilalmat vethetnek ki olyan tisztviselőkre, akik „cenzúrázni” akarják az amerikai tulajdonban lévő közösségi oldalakat.
  • Az EU 25 tagállama számára az is baljós jel, hogy a The Atlantic magazin értesülései szerint Donald Trump az orosz hadászati bombázóflotta elleni dróncsapások miatt ismét felvetette Ukrajna támogatásának felfüggesztését, miután az ukrán városokat támadó gépek elleni csapást a békét hátráltató eszkalációnak tartja.
  • Trump a támadást követően hosszasan telefonált Vlagyimir Putyinnal, és azt hangoztatta, hogy az orosz elnök megtorolhatja a csapást – arra viszont nem tért ki, hogy ezzel bármi problémája lenne.

Tágabb kontextus: nemcsak ellenségeinek, ideológiai szövetségeseinek sem könnyű a Trump-kormánnyal: Washington állítólag arra kapacitálja Szerbiát, hogy fogadjon be az Egyesült Államokból deportálandó embereket.

  • Főként kubai, haiti, nicaraguai és venezuelai menekültekről van szó, akik Joe Biden elnöksége alatt átmeneti védelmet kaptak, ám ezt Trump megvonta tőlük – hazájuk pedig nem feltétlenül akarja visszafogadni őket.
  • Ez a humanitárius és emberiességi aggályok mellett a magyar kormány politikai kommunikációja számára is érdekes kihívást jelent: vélhetően problémás lenne eladni a migrációval hergelt tábor számára, ha a baráti Egyesült Államok latin-amerikai menekülteket kezdene telepíteni a magyar határ mellé.

(A cikk eredeti verziója a G7 Globál hírlevélben jelent meg, amelyre – szombat reggeli hírlevelünkkel együtt – itt lehet feliratkozni.)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump NATO Ukrajna védelmi kiadások Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. június 19. 06:07 Közélet, Világ

Súlyos önámítás, mégis terjed Orbán szuverenitásmániája

A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 17:05 Közélet, Világ

Hiába vett sok repülőgépet a kormány, szlovák segítséggel jutottak ki Izraelből magyarok

Airbus, Millennium vagy luxusgép – a magyar kormány még válogathatna is, melyiket használja az Izraelben rekedt magyarok kimenekítéséhez.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 18. 15:40 Közélet, Vállalat

Terjed a Mészáros-Felcsút kór az európai futballban, magyar áldozata is lehet

Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.

Regős Gábor
2025. június 18. 13:40 Pénz

Ezt a kört megúsztuk, de mi lesz ősszel a magyar államadósság besorolásával?

Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.