Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2025. május 28. 15:45 Adat, Világ

Sokkal szegényebben vezetheti be az eurót Bulgária, mint ahogy Magyarországon felmerült

Hosszú várakozás után a jelek szerint jövőre Bulgária is bevezetheti az eurót, a zóna 21. tagjává válva. Bár jelenleg Bulgária az EU legszegényebb országa, volt már példa fejletlenebb ország csatlakozására is.

Előzmények: a bolgár leva árfolyama évtizedek óta az euróhoz van rögzítve, és az egymást rendkívül sűrűn váltó kormányok egyaránt törekedtek a közös fizetőeszköz bevezetésére. Az utóbbi években ez főként a magas infláció miatt nem sikerült.

  • A Politico kedden viszont arról írt névtelen brüsszeli források alapján, hogy a jövő szerdán napvilágra kerülő jelentésben az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank is áldását adja a bolgár euróbevezetésre.

Felülnézet: bár Bulgária az EU legszegényebb tagállama az – eltérő árszínvonalak kiszűrésére szolgáló – vásárlóerő-paritáson számolt, egy főre jutó GDP alapján, volt már példa fejletlenebb ország euróbevezetésére.

  • Bulgária az uniós átlag 66 százalékát érte el az előzetes tavalyi adatok szerint, 2014-es euróbevezetése idején Lettország viszont csak 61-62 százalékon állt.

Számokban: az alábbi grafikon azt mutatja, hogy az eurót 2006 után bevezető országok milyen felzárkózást tudtak felmutatni az uniós átlaghoz képest. Mint látszik, Lettországnál csak két másik ország szerepelt jobban, igaz, az eurót 2023-ban bevezető Horvátországnak még nem volt ideje belehúzni (de lemaradnia se).

  • Ezek a számok azért is érdekesek, mert a Magyar Nemzeti Bank az utóbbi években rendre az európai fejlettség 90 százalékának eléréséhez kötötte az euró bevezetését. (A kormány ennyi konkrétumot sem fogalmazott meg.)
  • Mint azonban látszik, Szlovénia kivételével egyetlen térségbeli, posztszocialista ország sem várta meg ezt a szintet.

Igen, de: nem örvend osztatlan népszerűségnek az euróbevezetés Bulgáriában, a köztársasági elnök népszavazásra akarja bocsátani a kérdést, ezt azonban az alkotmánybíróság várhatóan megakadályozza majd.

  • Az ellenzők főként az inflációtól félnek, részben a bevezetéskori egyszeri átárazás miatt, részben azért, mert ezt követően a bolgár árszínvonal gyorsabban közelíthez az eurózóna átlagához.
  • Ez különösen az ország vidéki térségeiben okozna megélhetési gondokat, amelyek rendre az EU legszegényebb régiói között szerepelnek.

Tágabb kontextus: a közös fizetőeszköz egyik legnagyobb előnye az olcsóbb hitelezés lehet, ami serkenti a gazdaság növekedését.

  • A Bankmonitor szerdai elemzése szerint még úgy is Magyarországon a legdrágábbak a lakáshitelek a vizsgált 12 (főleg térségbeli) ország mezőnyében, hogy a bankok kamatfelára példátlanul a negatív tartományban van.
  • Ennek oka, hogy messze idehaza a legdrágább a pénzintézetek forrásköltsége (tulajdonképpen a pénz ára), végső soron a Romániával holtversenyben uniós rekorder 6,5 százalékos jegybanki alapkamat miatt.
  • Az eurózóna ennek megfelelő értéke 2,25 százalék, míg Bulgáriában 2,24 százalék. (Bulgária és Románia nem szerepelt a Bankmonitor elemzésében.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétránSok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFogynak az olyan magyarok, akik jobban keresnek a románoknál és bolgároknálA román társadalom több mint fele már lehagyta magyar társait az uniós jövedelmi rangsorban a vásárlóerő-paritáson mért adatok alapján.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA drága élelmiszerek és távközlés miatt is hagyott le minket Bulgária a fogyasztásbanTavaly már az uniós átlaggal voltak egyenértékűek a magyarországi élelmiszerárak, de a távközlés és a lakhatás is viszonylag drága.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Világ Bulgária euró euró bevezetés eurózóna felzárkózás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.

Jandó Zoltán
2025. június 16. 10:48 Adat

Ötödével kevesebb gyereknek kezdődik a nyári szünet, mint az ezredfordulón

Több mint 1,2 millió általános és középiskolás kezdi meg a vakációt ezen a héten. A 2000-es évek elején még az 1,6 milliót közelítette ez a szám.

Hajdu Miklós
2025. június 16. 05:50 Adat, Pénz

Miért lettek ilyen hihetetlenül drágák a debreceni lakások?

A jövőbeni ígéretekre spekuláló befektetők felhajtják az árakat, miközben nem épül elég új lakás a városban.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. június 19. 06:07 Közélet, Világ

Súlyos önámítás, mégis terjed Orbán szuverenitásmániája

A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.

Jandó Zoltán
2025. június 18. 15:40 Közélet, Vállalat

Terjed a Mészáros-Felcsút kór az európai futballban, magyar áldozata is lehet

Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.

Regős Gábor
2025. június 18. 13:40 Pénz

Ezt a kört megúsztuk, de mi lesz ősszel a magyar államadósság besorolásával?

Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.