Hírlevél feliratkozás
Mészáros R. Tamás
2025. május 12. 16:39 Világ

Növelheti a kínai fegyverek népszerűségét a rövid indiai-pakisztáni háború

A 25 halálos áldozatot követelő kasmíri terrortámadás után India és Pakisztán között heves harcok alakultak ki, a két atomhatalom drónjai, tüzérsége és légiereje is összecsapott múlt héten, legalább 48-an meghaltak a két oldal – független forrásokból meg nem erősített – állításai alapján, mígnem szombaton a két fél amerikai közbelépést követően tűzszünetet hirdetett.

Miért fontos ez? A térség szakértői kiemelték, hogy a mostani adok-kapok emelkedő kockázatvállalási hajlandóságról tanúskodik mindkét oldalon, ami borús jövőképet fest, még ha a kiterjedt háború esélyét a kölcsönös nukleáris elrettentés erősen korlátozza is.

Tágabb kontextus: a veszélyes helyzet egy mellékszála, hogy a két légierő összecsapása ritka és fontos információkkal szolgál külső megfigyelők számára: miután a modern vadászgépek közötti éles összecsapások ritkák, így a mostani tűzharc tanulságait a külvilág hírszerzői, hadseregei és hadiipari szereplői is élénk érdeklődéssel követik.

  • Pakisztán állítása szerint kínai J–10-es gépeivel*Egy másik verzió szerint a kínai-pakisztáni közös fejlesztésű JF-17-es vadászgépekkel. Bármelyik is igaz, valószínűleg kínai PL-15-ös, nagy hatótávolságú légiharc-rakétát használtak. öt indiai vadászgépet, köztük három francia Rafale-t szedett le. Ebből két találatot amerikai hírszerzési források is megerősítettek, ebből legalább egy Rafale volt.
  • India szerdáig 36 Rafale-lal rendelkezett, és pont április végén kötött egy újabb, 7,4 milliárd dolláros megrendelést 26 további francia gépre.
  • A Dassault által gyártott gépek renoméjának nem tenne jót, ha kiderülne, hogy valóban ilyen tempóban hullanak a kínai konkurenciával szemben. (Az persze más kérdés, hogy a légi harcban nem minden a gépek teljesítménye.)
  • Franciaország tavaly – az orosz export visszaesése miatt – a világ második legnagyobb fegyverexportőrévé vált, és az európai beszerzésekben is szeretne nagyobb szeletet szakítani az amerikai importtal szemben.

Felülnézet: Kínának ezzel szemben jó reklám a pakisztáni bejelentés, és azt is jelzi, hogy Peking politikai és gazdasági érdekkörének regionális kiterjesztése formális katonai szövetségkötések nélkül is képes befolyásolni a stratégiai erőegyensúlyt: Pakisztán hadiipari importjának 80 százaléka Kínából származik a Stockholmi Békekutató Intézet adatai szerint.

  • Bár Kína pakisztáni befektetései gazdasági szempontból eddig pénznyelőnek tűnnek, India feltartóztatása és ellensúlyozása terén pénzben nehezen kifejezhető megtérülést hozhat a kapcsolat – már ameddig az eszkaláció kontrollálható szinten marad.

Számokban: a pakisztáni légi sikerekről szóló első hírek megjelenése után több mint 15 százalékkal nőtt a J-10-est gyártó kínai vállalat részvényárfolyama, míg a kínai hadiipari cégeket felölelő index 1,6 százalékkal. A befektetők abban bízhatnak, hogy az eddig élesben jellemzően ki nem próbált kínai fegyverek népszerűsége nőhet a világpiacon.

(A cikk eredeti verziója a G7 Globál hírlevélben jelent meg, amelyre – szombat reggeli hírlevelünkkel együtt – itt lehet feliratkozni.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTöbb tucat halott, lelőtt vadászgépek, hol áll meg a két atomhatalom összecsapása?India precíziós fegyverekkel támadt pakisztáni területeket, a szomszédos ország tüzérséggel válaszolt. A veszteségek és károk már most is jelentősek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fegyvervásárlás háború india Kína légierő Pakisztán vadászgép Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. június 19. 06:07 Közélet, Világ

Súlyos önámítás, mégis terjed Orbán szuverenitásmániája

A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 17:05 Közélet, Világ

Hiába vett sok repülőgépet a kormány, szlovák segítséggel jutottak ki Izraelből magyarok

Airbus, Millennium vagy luxusgép – a magyar kormány még válogathatna is, melyiket használja az Izraelben rekedt magyarok kimenekítéséhez.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 18. 15:40 Közélet, Vállalat

Terjed a Mészáros-Felcsút kór az európai futballban, magyar áldozata is lehet

Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.

Regős Gábor
2025. június 18. 13:40 Pénz

Ezt a kört megúsztuk, de mi lesz ősszel a magyar államadósság besorolásával?

Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.