A 25 halálos áldozatot követelő kasmíri terrortámadás után India és Pakisztán között heves harcok alakultak ki, a két atomhatalom drónjai, tüzérsége és légiereje is összecsapott múlt héten, legalább 48-an meghaltak a két oldal – független forrásokból meg nem erősített – állításai alapján, mígnem szombaton a két fél amerikai közbelépést követően tűzszünetet hirdetett.
Miért fontos ez? A térség szakértői kiemelték, hogy a mostani adok-kapok emelkedő kockázatvállalási hajlandóságról tanúskodik mindkét oldalon, ami borús jövőképet fest, még ha a kiterjedt háború esélyét a kölcsönös nukleáris elrettentés erősen korlátozza is.
Tágabb kontextus: a veszélyes helyzet egy mellékszála, hogy a két légierő összecsapása ritka és fontos információkkal szolgál külső megfigyelők számára: miután a modern vadászgépek közötti éles összecsapások ritkák, így a mostani tűzharc tanulságait a külvilág hírszerzői, hadseregei és hadiipari szereplői is élénk érdeklődéssel követik.
Felülnézet: Kínának ezzel szemben jó reklám a pakisztáni bejelentés, és azt is jelzi, hogy Peking politikai és gazdasági érdekkörének regionális kiterjesztése formális katonai szövetségkötések nélkül is képes befolyásolni a stratégiai erőegyensúlyt: Pakisztán hadiipari importjának 80 százaléka Kínából származik a Stockholmi Békekutató Intézet adatai szerint.
Számokban: a pakisztáni légi sikerekről szóló első hírek megjelenése után több mint 15 százalékkal nőtt a J-10-est gyártó kínai vállalat részvényárfolyama, míg a kínai hadiipari cégeket felölelő index 1,6 százalékkal. A befektetők abban bízhatnak, hogy az eddig élesben jellemzően ki nem próbált kínai fegyverek népszerűsége nőhet a világpiacon.
(A cikk eredeti verziója a G7 Globál hírlevélben jelent meg, amelyre – szombat reggeli hírlevelünkkel együtt – itt lehet feliratkozni.)
Világ
Fontos