Hírlevél feliratkozás
Donald Trump a Fehér Ház kabinetülésén 2025. február 26-án. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. február 27. 17:31 Világ

Kitérne az új vámcsapások elől az EU, de nem biztos, hogy sikerül

25 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unió termékeire Donald Trump amerikai elnök. Szerdai kabinetülésén külön kiemelte az autógyártókat mint célcsoportot.

Előzmények: az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerét, Mexikót és Kanadát is vámokkal fenyegeti az elnök, de ezek hatályba léptetését már többször elhalasztotta. A legutóbbi nyilatkozat szerint talán április 2-től léphetnek életbe, a kormányzat a következő napokban azt fogja vizsgálni, mennyire szigorú a határellenőrzés a két ország esetében.

  • A kínai termékek esetében már február 4-től hatályba lépett a 10 százalékos vámemelés.
  • Emmanuel Macron francia elnök hétfőn Washingtonban tárgyalt Trumppal. A beszélgetés után még azt nyilatkozta, meggyőzte Trumpot, hogy ne folytasson egyszerre kereskedelmi háborút Kínával és az Európai Unióval, de úgy tűnik, ez mégsem sikerült.

Reakciók: Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint az Európai Unió vezetésének mindent meg kell tennie azért, hogy elkerülje a „teljesen szükségtelen és buta” vámháborút. Az Európai Bizottság azonnali határozott ellenlépéseket ígért a vámokkal szemben. Ezekről azonban nem lesz könnyű megegyeznie a tagállami vezetőknek.

  • Róna Péter közgazdász szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasággal rendelkező országainak részéről az lehetne a legjobb válasz, ha a nagyvállalataik dollár helyett eurót használnának.

Tágabb kontextus: hat uniós ország viszi az Egyesült Államokba az unión kívüli exportjának legalább 20 százalékát: Ausztria, Finnország, Németország, Írország, Olaszország és Portugália.

  • A Benelux államok mellett Franciaország, Írország és Litvánia importjának elsődleges forrása az Egyesült Államok, őket érintené a legrosszabbul egy esetlegesen eszkalálódó vámháború.
  • A magyar kormány egy jelképes vámnál nagyobb intézkedést valószínűleg nem szavazna meg, hiszen az Európai Bizottságot hibáztatja a Trump által kilátásba helyezett vámokért.
  • Az Európai Unió acél- és alumíniumtermékeire kivetett vámok akár 29 milliárd euróval is megrövidíthetik a tagállamok költségvetését a Bloomberg szerint.

Mi következik? Ezt Trump nyilatkozatai alapján nehéz megmondani, Mexikó és Kanada esetében például a Fehér Ház szóvivője szerint egyelőre nincs újabb halasztás, a 25 százalékos vámok akár már március 4-én életbe léphetnek.

  • Az uniós vámok esetében még ennyi konkrétum sincs, és a kölcsönösségen alapuló vámtételek bevezetése esetében is csak azt tudni, hogy április elejére kell elkészülnie egy jelentésnek az elnök számára.

Alulnézet: az uniós válaszlépésektől függetlenül a protekcionista amerikai gazdaságpolitika nagy eséllyel inflációhoz vezet, ha a vállalatok – például az autógyártók – a megnövekedett importköltségeket a vásárlókra hárítják át.

  • Egy átlagos amerikai család számára a mexikói és kanadai termékekre kivetett vámok 1200 dollár éves többletköltséget jelentenének a Peterson Intézet számításai szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak meg ne tudja Donald Trump, hogy mekkora az áfa MagyarországonUnortodox számítás alapján vetne ki importvámokat az amerikai elnök, ahol a tervek szerint egyebek mellett az áfakulcs nagyságát is figyelembe veszik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarországon farmereket és motorokat drágíthat Trump vámháborújaAz uniós vezetők ma tárgyalnak az amerikai acél- és alumíniumipari vámok elleni válaszlépésekről, és kéznél vannak korábban felfüggesztett vámok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRégen az ipar miatt kellettek, most már a zsarolásról szólnak Trump vámemeléseiAz új elnök amerikai piachoz való hozzáférésen keresztül próbálja érvényesíteni politikai érdekeit a világban. Ez tartós bizonytalanságot okoz az exportfüggő gazdaságoknak, beleértve Magyarországot is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acél alumínium amerikai egyesült államok dollár Donald Trump Donald Tusk Európai Unió export import infláció vámháború vámok Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:09 Világ

Amerika több gázt akar eladni nekünk, de akkor az orosz kapcsolatot is át kellene gondolni

Az amerikai LNG aránya nagyot nőtt az uniós importban, de 2026-tól várhatóak az igazán drámai változások.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Váczi István
2025. április 22. 10:56 Adat

Az egész fejlett világnál többet költ Ausztria szociális célokra

Gazdaságarányosan 75 százalékkal költ többet Ausztria a szociális védelem céljaira, mint hazánk, így abszolút összegekben még nagyobb a különbség.

Bucsky Péter
2025. április 21. 05:50 Közélet

Egy egész szakmára rossz fényt vet a jegybanki alapítványok botránya

Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.