Hírlevél feliratkozás
Donald Trump a Fehér Ház kabinetülésén 2025. február 26-án. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. február 27. 17:31 Világ

Kitérne az új vámcsapások elől az EU, de nem biztos, hogy sikerül

25 százalékos vámot helyezett kilátásba az Európai Unió termékeire Donald Trump amerikai elnök. Szerdai kabinetülésén külön kiemelte az autógyártókat mint célcsoportot.

Előzmények: az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerét, Mexikót és Kanadát is vámokkal fenyegeti az elnök, de ezek hatályba léptetését már többször elhalasztotta. A legutóbbi nyilatkozat szerint talán április 2-től léphetnek életbe, a kormányzat a következő napokban azt fogja vizsgálni, mennyire szigorú a határellenőrzés a két ország esetében.

  • A kínai termékek esetében már február 4-től hatályba lépett a 10 százalékos vámemelés.
  • Emmanuel Macron francia elnök hétfőn Washingtonban tárgyalt Trumppal. A beszélgetés után még azt nyilatkozta, meggyőzte Trumpot, hogy ne folytasson egyszerre kereskedelmi háborút Kínával és az Európai Unióval, de úgy tűnik, ez mégsem sikerült.

Reakciók: Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint az Európai Unió vezetésének mindent meg kell tennie azért, hogy elkerülje a „teljesen szükségtelen és buta” vámháborút. Az Európai Bizottság azonnali határozott ellenlépéseket ígért a vámokkal szemben. Ezekről azonban nem lesz könnyű megegyeznie a tagállami vezetőknek.

  • Róna Péter közgazdász szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasággal rendelkező országainak részéről az lehetne a legjobb válasz, ha a nagyvállalataik dollár helyett eurót használnának.

Tágabb kontextus: hat uniós ország viszi az Egyesült Államokba az unión kívüli exportjának legalább 20 százalékát: Ausztria, Finnország, Németország, Írország, Olaszország és Portugália.

  • A Benelux államok mellett Franciaország, Írország és Litvánia importjának elsődleges forrása az Egyesült Államok, őket érintené a legrosszabbul egy esetlegesen eszkalálódó vámháború.
  • A magyar kormány egy jelképes vámnál nagyobb intézkedést valószínűleg nem szavazna meg, hiszen az Európai Bizottságot hibáztatja a Trump által kilátásba helyezett vámokért.
  • Az Európai Unió acél- és alumíniumtermékeire kivetett vámok akár 29 milliárd euróval is megrövidíthetik a tagállamok költségvetését a Bloomberg szerint.

Mi következik? Ezt Trump nyilatkozatai alapján nehéz megmondani, Mexikó és Kanada esetében például a Fehér Ház szóvivője szerint egyelőre nincs újabb halasztás, a 25 százalékos vámok akár már március 4-én életbe léphetnek.

  • Az uniós vámok esetében még ennyi konkrétum sincs, és a kölcsönösségen alapuló vámtételek bevezetése esetében is csak azt tudni, hogy április elejére kell elkészülnie egy jelentésnek az elnök számára.

Alulnézet: az uniós válaszlépésektől függetlenül a protekcionista amerikai gazdaságpolitika nagy eséllyel inflációhoz vezet, ha a vállalatok – például az autógyártók – a megnövekedett importköltségeket a vásárlókra hárítják át.

  • Egy átlagos amerikai család számára a mexikói és kanadai termékekre kivetett vámok 1200 dollár éves többletköltséget jelentenének a Peterson Intézet számításai szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak meg ne tudja Donald Trump, hogy mekkora az áfa MagyarországonUnortodox számítás alapján vetne ki importvámokat az amerikai elnök, ahol a tervek szerint egyebek mellett az áfakulcs nagyságát is figyelembe veszik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarországon farmereket és motorokat drágíthat Trump vámháborújaAz uniós vezetők ma tárgyalnak az amerikai acél- és alumíniumipari vámok elleni válaszlépésekről, és kéznél vannak korábban felfüggesztett vámok.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkRégen az ipar miatt kellettek, most már a zsarolásról szólnak Trump vámemeléseiAz új elnök amerikai piachoz való hozzáférésen keresztül próbálja érvényesíteni politikai érdekeit a világban. Ez tartós bizonytalanságot okoz az exportfüggő gazdaságoknak, beleértve Magyarországot is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acél alumínium amerikai egyesült államok dollár Donald Trump Donald Tusk Európai Unió export import infláció vámháború vámok Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. március 20. 09:03 Világ

A Marshall-tervnél is nagyobb az új német kormánykoalíció költségvetési csomagja

Ukrajnának máris megszavaztak egy katonai segélycsomagot.

Torontáli Zoltán
2025. március 19. 17:06 Vállalat, Világ

Megbukott Ausztriában az a modell, hogy az ételfutárok alkalmazottként dolgozzanak

A Lieferando elbocsátja az összes alkalmazottját, a futárok csak szerződéses vállalkozóként dolgozhatnak tovább.

Mészáros R. Tamás
2025. március 18. 05:50 Közélet, Világ

Életünk végéig dolgoznunk kell, ha a társadalom ennyire elöregedik

Az öregedő országokban egyre több 65 éven felüli dolgozik és a relatív szegénységben élő idősek aránya is nő.

Fontos

Lukács András
2025. március 20. 16:12 Élet

Ne támogassuk tovább a gazdagokat!

Közvetlenül és közvetve is sok pénzzel támogatja a földgáz, a benzin és a gázolaj felhasználását az állam, ami növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Karsai Gábor
2025. március 20. 05:50 Közélet

Az ellenzéki győzelem esélye esztelen állami költekezéshez vezet

A kormány természetének megfelelően saját politikai hatalmának biztosítására törekszik, a társadalmi jólét tartós emelésére csak a látszat szintjén.

Stubnya Bence
2025. március 19. 05:50 Vállalat

Kitörési lehetőséget is látnak a magyar beszállítók az autóipar válságában

A szűkülő piacon nehéz alkalmazkodni az elektromos átálláshoz, de nem lehetetlen, ilyen most a magyar járműipar alulnézetből.