Hírlevél feliratkozás
Vámosi Ágoston
2025. február 17. 15:25 Világ

Európa megpróbál magára találni a párizsi mini-csúcson

Kezdődik az a sebtében szervezett párizsi mini-csúcstalálkozó, amelyen Európa vezetői megpróbálnak egységes álláspontot kialakítani az ukrajnai békekötésről a hétvégén tartott Müncheni Biztonsági Konferencia sokkja után.

  • A házigazda franciák mellett az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia, illetve a NATO főtitkára és az EU Bizottság elnöke biztosan részt vesz az eseményen.
  • A közös álláspontot potenciálisan blokkoló országokat nem hívták meg.
  • Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Kazahsztánban van, és azt mondta, Párizsban a háborúpárti vezetők tárgyalnak.

Előzmények: J. D. Vance amerikai alelnök müncheni beszédében liberális véleménydiktatúrával vádolta meg az európai kormányokat, amelyek nem veszik figyelembe a választóik akaratát, és lényegében megkérdőjelezte a transzatlanti szövetségi rendszer jelenlegi formáját is.

  • Az amerikai és az orosz álláspont szerint Európának nincs helye a tárgyalóasztalnál, amikor az ukrajnai békéről tárgyalnak.

Mi következik? Marco Rubio amerikai külügyminiszter már Szaúd-Arábiában van, ahol kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, és Jurij Usakovval, az orosz elnök külpolitikai tanácsadójával tárgyal majd Ukrajnáról.

  • Eközben Oroszország továbbra is főként Ukrajna energiaellátási infrastruktúráját támadja, emiatt több régióban nincs áramellátás.
  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondja, nem fogadnak el olyan megállapodást, amelybe nem vonják be őket, közös európai hadsereg felállítását szorgalmazta, ennek azonban politikai és anyagi akadályai is vannak.
  • Több európai ország nyilatkozott úgy, hogy nem zárja ki békefenntartó katonák küldését Ukrajnába, ha meglesz a békekötés.

Számokban: az Egyesült Államok védelmi minisztere, Pete Hegseth elismételte Donald Trump álláspontját, amely szerint az európai NATO-tagállamoknak sokkal több pénzt kellene költeniük a hadseregre. Trump szerint a GDP 5 százaléka lenne optimális, Mark Rutte NATO főtitkár 3 százalék fölé emelné az arányt, erről Párizsban is egyeztetnek a résztvevők.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ béketárgyalások Emmanuel Macron NATO Oroszország Párizs Szaúd-Arábia Szijjártó Péter Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 27. 06:06 Közélet

Csak árrésstoppos csirkeszárnyra futja, kiterjedhet a szerdai sztrájk a közszférában

Az önkormányzati köztisztviselők után kormányablakban dolgozók is sztrájkolhatnak, és máshol is ingerültek az alacsony fizetések miatt.

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.