Hírlevél feliratkozás
Nagy Zsolt
2023. augusztus 13. 13:02 Világ

Sebesültellátás a harcmezőn: véres leckét vesz Ukrajnában a világ

Európa 1945 óta nem látott akkora háborút, mint a tavaly elindult orosz-ukrán konfliktus. A harcok hevessége és az ezzel járó áldozatok száma a nyugati országokban a koreai háború idején sem tapasztalt mértéket öltött. Az iraki és afganisztáni hadműveletek során az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős fejlődést könyvelhettek el a harctéren megsebesült katonák ellátásában, ugyanakkor a mostani konfliktusban ezek a gyakorlatok már nem működnek olyan hatékonyan.

  • Az amerikaiak háborús tapasztalatai eddig azt mutatták, hogy a halálesetek többsége a terepen, a kórházba kerülés előtt következik be, emiatt különösen fontos lett az akár orvosi segítség nélkül is végrehajtott evakuáció, jellemzően légi úton, hogy a sérült minél hamarabb kórházi ellátást kaphasson
  • Az ukrajnai háború azonban alapjaiban máshogy működik, mint az afganisztáni, sokkal kevesebb lehetőség van a légi mentésre.

Számokban

  • A 2001 utáni háborúkban az amerikai katonák csupán 2 százaléka halt bele a harctéren szerzett sérüléseibe
  • Ez az ukránoknál most inkább 5-10 százalék között mozoghat, 40 százalékuk maradandó egészségkárosodást szenved
  • A 2001 és 2009 közötti konfliktusokban  az Egyesült Államok 70 helikopterét lőtték le – Oroszország 17 hónap alatt 90 gépet vesztett. 

Az orosz stratégia alapvetően nem katonabarát, a gyalogosokat sokszor megfelelő fegyverzet és ruházat nélkül küldik a frontra, ugyanez a helyzet érződik a sebesültek állátásánál is.

  •  “Nem megölik őket a fronton, belehalnak abba, hogy nem kapnak megfelelő ellátást” – mondta egy interjúban egy orosz felcser.  

Az ukrán hadsereg szintén a szovjet rendszerben kialakult irányt vitte a harctéri sebesültek ellátásában, egészen 2017-ig nem volt külön professzionális felcserképzésük. 

  • 2022-re 650 kiképzett emberük volt erre a feladatra, de ez a szám rendkívül alacsony.  

Bár a hírek jellemzően a lőszer és fegyverhiányról szólnak, az orvosi eszközök legalább olyan nehezen jutnak el a frontra. A megrendelt eszközök csak kis mennyiségben érkeznek meg, ha egyáltalán megérkeznek.  Az ellentámadás során a hosszan és mélyen elnyúló aknamezőkön való átkelést a dróntámadások és a tüzérségi tűz nehezíti. “Tavaly nyár óta nem láttam ekkora keresletnövekedést az érszorító kötések (torniquet) iránt” – mondta egy önkéntes.

  • A felcserek felszerelésének 90 százalékát önkéntesek dobják össze. 

Folyamatos a feszültség  az ukrán hadsereg és a központi egészségügy között, előbbi abban érdekelt, hogy a fronton legyen megfelelő az ellátás, míg az utóbbi a kórházak üzemeltetését tartja szem előtt.  A sebesültek ellátásának egyik kulcsfontosságú eleme, hogy vért tudjanak adni neki. A vért viszont tárolni kell, hűtés nélkül néhány hetet, hűtéssel néhány hónapot lehet várni a felhasználás előtt, így folyamatosan szükség van friss vérre.

Más jellegűek a katonák sebesülései is

  • Az afganisztáni és iraki háború alatt az amerikai katonák sérüléseinek 79 százaléka az improvizált robbanóeszközöktől származott. 
  • Ezzel szemben Ukrajnában a sebesültek 70 százaléka tüzérségi tűz áldozata, mely nem csak sokkal súlyosabb sérüléseket okoz, mint egy házilag összeállított bomba, hanem egyszerre több katonát is képes életveszélyesen megsebesíteni. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egészségügy háború sebesült Ukrajna Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hobot Péter
2024. szeptember 11. 11:37 Világ

A lerombolt ikertornyoktól az emlékműig és Reddit-irodáig – így épült újjá New York központja 9/11 után

A 23 éve elpusztult Világkereskedelmi Központ helyén a viták után egyaránt helyet kapott a tragédia emlékműve és a pezsgő üzleti élet.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 10. 05:05 Világ

Hajók lángolnak, mégis nő a forgalom Európa legfontosabb kereskedelmi útvonalán

Ismét egyre több a támadás a Vörös-tengeren, ám a húsziktól kevésbé tartó orosz szellemflotta és a kínai kereskedők mégis növelik a forgalmat.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 5. 05:31 Világ

A politika szereti a kisvállalkozókat, de nem biztos, hogy messzire jutunk velük

Magasabb életszínvonalhoz nagyobb termelékenység kell, de az olasz példa azt mutatja, hogy ezt nehéz elérni a mikro- és kisvállalkozások túlsúlyával.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 10. 15:29 Adat, Pénz

Kivételesen jól járnak a nyugdíjasok a kormány inflációs tévedésével

Míg az utóbbi években a nyugdíjasok hitelezték az államot a novemberi visszamenőleges emelésig, idén nőhet a juttatások reálértéke, mert 6 százalék alatt marad az infláció.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 10. 13:23 Közélet, Vállalat

Nagy Márton készül, de mit tehet a kormány a Temu és társai térhódítása ellen?

Évek óta tart a hazai e-kereskedők háttérbe szorulása, a kormány most intézkedhet, az offline világ után az online térben is adminisztratív eszközökkel próbálkozna.

Gergely Péter
2024. szeptember 9. 16:07 Pénz

Gyorsan 30-50 ezer forinthoz juthat, aki most vált bankot

Általánossá váltak a bankoknál a lakossági folyószámlák nyitásához kapcsolódó, több tízezer forintos egyszeri jóváírást ígérő akciók.