Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. április 24. 10:04 Világ

Már nem csak Ukrajnában pusztulnak tömegével a szovjet eredetű fegyverek

A fegyverszüneti kezdeményezések összeomlása után továbbra is teljesen kaotikus a szudáni helyzet, hazánkkal együtt rengeteg ország próbálja minél előbb kimenekíteni az állampolgárait. Az ENSZ szerint a harcoknak már több mint 400 halálos áldozata van, a sebesültek száma pedig ezrekben mérhető.

A felvételek alapján a harcok katonai értelemben vett súlyossága is egyértelmű. Az Oryx blog már napokkal korábban el is kezdte a védjegyévé vált listakészítést a felvételekkel igazolható haditechnikai veszteségekről, és ebből látszik, hogy különösen a repülőgépek és helikopterek körében végeztek máris nagy pusztítást a harcok.

Biztosan odaveszett már például a szudáni légierő három Szu-25-ös csatarepülőgépe, amelyek ugyan szovjet eredetűek, de a típust Ukrajnában is alkalmazza mindkét harcoló fél, mert koros voltuk ellenére még manapság is nagyon hasznos fegyverhordozó platformnak számítanak, kiemelkedő túlélőképességgel kombinálva. A szudáni gépek ez utóbbit azért nem tudták megmutatni, mert mindhármat a földön állva érte a végzete.

Szintén egy szudáni repülőtéren veszett oda az egyiptomi légierő három MiG-29-ese, amelyek hosszú ideje ott állomásoztak. Ezek közül csak az egyik semmisült meg teljesen, a másik kettőnél egyelőre csak a sérülésük biztos. Ezt a típust szintén nem kell felénk bemutatni, a magyar légierő is repülte, Ukrajnában pedig az ukrán légierő legfontosabb gépe a Szu-27-esek mellett, a flottát szlovák és lengyel átadott MiG-29-esek is erősítik már.

Szovjet építésű támadó helikopterek közül is már legalább fél tucat odaveszett Szudánban, az alábbi felvételen például épp egy Mi-35-ös látható.

A harcok kíméletlenségét mutatja, hogy civil repülőgépek is odavesztek a kartúmi repülőtéren, a Saudiának például egy Airbus A330-300-ast kellett leírnia ilyen okokból, míg a belorusz Belcanto Airlines-nak egy Il-76TD-t.

Nem meglepő módon az elpusztult földi fegyverzetben is a szovjet eredetű haditechnika dominál, a T-55-ös harckocsi különböző változataiból már legalább nyolc megsemmisült. Ezt a típust az orosz hadsereg egyébként – miután elővette a több évtizedes tárolásból – már szintén Ukrajnába vitte, de veszteségéről egyelőre nem jelent meg információ.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHúsz éve nem volt olyan sok katonai hatalomátvétel a világban, mint idénAz egy hónapon belül második szudáni puccskísérlet a jelek szerint sikerrel jár. Az utóbbi két évtized békésebb volt a katonai hatalomátvételek szempontjából.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért égnek ki tömegével az orosz tankok?Taktikai hibák, korszerűtlen védelmi megoldások és néhány tervezési jellegzetesség is hozzájárul ahhoz, hogy nagyon nem jó orosz harckocsizónak lenni Ukrajnában.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem segítettek a nyugdíjas korú tankok az oroszokon, de most jön a neheze az ukránok számáraA jelek szerint befejeződött az orosz kivonulás Herszon megye nyugati részéből, mostantól a Dnyeper vonalán védekeznek. A túlparton több tucat régi T-62-est hagytak hátra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ háború harckocsi oryx polgárháború repülőgép szudán veszteség Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:09 Világ

Amerika több gázt akar eladni nekünk, de akkor az orosz kapcsolatot is át kellene gondolni

Az amerikai LNG aránya nagyot nőtt az uniós importban, de 2026-tól várhatóak az igazán drámai változások.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Fontos

Holtzer Péter
2025. április 19. 06:50 Podcast

Egyszerre aggasztó és biztató a klímahelyzet – mi az oktatás szerepe?

Ha majd a fenntarthatóság tantárgyból tett érettségi is beszámítható lesz a felsőoktatási felvételibe, szélesebb körben fogják oktatni.

Vámosi Ágoston
2025. április 18. 06:50 Adat

Az árrésstoppos magyar élelmiszer olcsóbb lett, mint Szerbiában, mégis megérheti kiutazni

Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.