Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. április 5. 09:46 Világ

Minden nagyobb épületben van bunker, a felnőtt népesség egyharmada tartalékos katona az új NATO-tag Finnországban

Formálisan is csatlakozott az észak-atlanti katonai szövetséghez, a NATO-hoz Finnország. Bár korábban Helsinki a katonai szövetségtől való távolmaradásban látta biztonsága zálogát, ezt az álláspontját mára felülírta Moszkva Ukrajna elleni katonai agressziója. Ahogy a Washington Post fogalmaz: a csatlakozás jól mutatja, hogy Putyin hazárdjátéka hogyan vezet a hidegháború utáni rend megbomlásához. 

Bár Putyin többek között a NATO potenciális közeledésével igyekezett igazolni Ukrajna lerohanását, Finnország csatlakozásával a NATO és Oroszország szárazföldi határvonalának hossza megduplázódik, ugyanis a finn-orosz határ megközelítőleg 1300 kilométer hosszú. Az immáron 31 országból álló NATO a finn katonai erők belépésével természetesen nagyobb és erősebb lett, és ebben az értelemben fizikailag közelebb került Oroszországhoz. 

Ugyanakkor az, hogy a NATO-főhadiszálláson csak a finn zászlót húzták fel, közvetett módon a szövetségen belüli nézeteltérésekről is árulkodik. Finnország és Svédország egyszerre kérte lehető leggyorsabb felvételét, Svédország tagságát viszont két ország egyelőre akadályozza. 

A török miniszterelnök, Erdogan továbbra is fenntartja vétóját, és így próbálja javítani elsősorban belpolitikai pozícióit. Magyarország szintén akadályozza a folyamatot, arra hivatkozva, hogy Svédország arra használja politikai befolyását, hogy ártson a magyar érdekeknek – ahogy a lap megjegyzi: 

nem világos, Orbánnak van-e konkrét feltétele Svédország felé.

NATO-diplomaták ezzel együtt magabiztosan nyilatkoztak az ügyben, szerintük a két ország előbb-utóbb eláll Svédország csatlakozásának útjából – egyesek szerint ez a május közepi elnök- és parlamenti választás előtt jöhet el.

Ugyanakkor a lap szerint él az az aggodalom a szövetségen belül, hogy a két renitens ország hajlandó szimbolikus győzelmekkel megajándékozni Putyint – amiben a többi tagország nem tudja őket megállítani. Mindez pedig azt kockáztatja, hogy repedések keletkeznek a szövetségen belül. 

A NATO-főtitkár nyilvánvalóan erre is utalt, amikor azt nyilatkozta hétfőn: “nem hagyhatjuk, hogy az a benyomás keletkezzen, hogy Svédországot magára hagyjuk.” 

Éppen ezért egyes tagországok bilaterális alapon már adtak is Stockholmnak biztonsági garanciákat.

Az orosz propagandamédia egyelőre röviden kommentálta csak a csatlakozást: közlésük szerint Oroszország megnöveli a védelmi kapacitásait a határvonalánál. 

Finnország védelmi stratégiájának alapja az állampolgárok hajlandósága a harcra és az ország megvédésére. Finnek lenni azt jelenti: a világon a legboldogabb ország vagyunk, de a másik oldalról azt is, hogy késznek kell lenned megvédeni mindezt… A második világháborús halálközeli élményünk ebben csak megerősített minket

– mondta még tavaly a finn védelmi minisztérium tisztviselője. 

Geostratégiai pozíciója és az 5,5 milliós népesség nagy területen való szórt elhelyezkedése miatt a védelmi képességeit Finnország évtizedeket óta tudatosan fejleszti. Ahogy a védelmi minisztérium egyik tisztviselője mondta korábban a Financial Times-nak: „rendszeresen tartunk kiképzéseket, gyakorlatokat, hogy mindenki tudja, mi a teendő, a politikai döntéshozótól a bankokon, az egyházon és az ipari szereplőkön át a médiáig.“ Az elmúlt évtizedekben 10 ezer ember vett részt olyan védelmi kurzuson, ahol különböző krízishelyezeteket elemeztek. 

Ennek eredményeként az ország rövid idő alatt krízis üzemmódba kapcsolhat. Például

  • minimum 6 hónapra elegendő üzemanyagot és gabonát,
  • az importált gyógyszerekből 3-10 hónapra elegendő mennyiséget halmoznak fel stratégiai raktárakban.
  • Az üzleti szektor is élen jár a krízismenedzsmentben és raktározásban, a legnagyobb finn cégek azonnal mozgosíthatók krízishelyzetben. A távközlési, élelmiszeripari és energiacégek képviselői évente egyeztetnek az együttműködésről, amit a Nemzeti Veszélyhelyzet Ellátási Ügynökség koordinál.
  • A civil védelmi rendszer részeként a nagyobb épületek mindegyikében van saját bunker, de a föld alatti parkolók, jégpályák és uszodák is gyorsan evakuációs központokká alakíthatók. 
  • A felnőtt népesség egyharmada adja a hadsereg tartalékos állományát, amelynek eredményeként a finn hadsereg az ország méretéhez viszonyítva az egyik legnagyobb Európában: 280 ezer fő bevethető, de ha a kiképzett tartalékosokat is beleszámoljuk, akkor 900 ezres a létszám.
  • Finnországban a férfiaknak kötelező a sorkatonai szolgálat. 

A felmérések szerint a finnek háromnegyede harcolna az országáért ha kellene, ami messze a legmagasabb arány Európában. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ finnország NATO Orbán Viktor orosz-ukrán háború Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 27. 06:06 Közélet

Csak árrésstoppos csirkeszárnyra futja, kiterjedhet a szerdai sztrájk a közszférában

Az önkormányzati köztisztviselők után kormányablakban dolgozók is sztrájkolhatnak, és máshol is ingerültek az alacsony fizetések miatt.

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.