Történelme legsúlyosabb élelmezési válságával néz szembe Afrika
Szomáliában legkevesebb tízezrek fognak éhen halni a következő hetekben segélyszervezetek szerint a negyven éve nem tapasztalt szárazság következtében. Legutóbb 2011-ben volt súlyos éhínség, akkor 260 ezren haltak meg.
Felülnézet: az Afrika szarvát – Szomália mellett például Etiópiát vagy Kenyát – sújtó aszály már a harmadik éve tart, és a kontinens más részein is éheznek. A Reuters szerint a mostani élelmezési válság a legsúlyosabb Afrika történelmében.
Az ENSZ szerint tavaly a lakosság majdnem negyede, közel 300 millió ember éhezett, és a helyzet idén tovább romlott. A súlyos élelmiszerhiánnyal küzdő kelet-afrikaiak aránya 60 százalékkal nőtt tavaly óta.
Alulnézet: Isak feleségével és három kisgyerekével (1, 3 és 4 évesek) gyalog indult el a fővárosba, Mogadishuba Szomália leginkább sújtott régiójából. Csak egy kis ételt, tejet és az összes vagyonukat, 15 dollárnyi pénzt vittek magukkal.
Útközben kiraboltak őket, és végül 12 nap alatt érkeztek meg egy olyan fővárosi menekülttáborba, mint amilyen a fenti képen is látható. A táborban 50 ezer, hozzájuk hasonló sorsú család él.
Mi történt? A jelenségnek több összetevője van. Elsőként a klímaváltozás: Kelet-Afrikában négy egymást követő esős évszak is kimaradt. Afrika a globális kibocsátás 3 százalékáért felel, mégis itt a legsúlyosabbak a klímaváltozás következményei.
Az éhínség leginkább a konfliktuszónákat sújtja, a fegyveres konfliktusok száma pedig egyre nő az elmúlt években.
A válság mélyülésében a rossz kormányzás is szerepet játszik, valamint az egyre nagyobb államadósságok és az ukrajnai háború.
Tágabb kontextus: a problémát súlyosbítja, hogy az ukrajnai konfliktus bizonyos mértékben elvonja a globális figyelmet az afrikai éhezésről.
A jelenség súlyát ugyanakkor jelzi, hogy a Nemzetközi Menekültügyi Bizottság (IRC) szerint 2023-ban Ukrajna a tizedik azon a listán, amelyet legnagyobb eséllyel fenyeget egy humanitárius válság.
Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.
Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.