Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2022. június 24. 12:47 Világ

Lenne egy jó módszer arra, hogy azonnal lássuk, mekkora az infláció

Érdekes kutatási projekt előzetes ismertetését jelentették meg német közgazdászok a VoxEu portálon. Az egyetemi szférából és a jegybankból érkező kutatói csapat tagjai néhány tartós élelmiszer árából és eladott mennyiségéből építenek adatbázisokat, a GfK piackutató ottani háztartási paneljére támaszkodva.

A pénztárgépes adatok, vagyis a nyugták alapján minden héten összesítik, hogy a felmérésben résztvevők ténylegesen mennyit fizettek és mennyit vásároltak az olyan termékekből, mint az étolaj, a liszt, a tej, a vaj vagy a kávé. Így egy reprezentatív mintán termékcsoportokra lebontva lényegében folyamatosan mérni tudják az inflációt és az értékesítés volumenét is. A kutatók szerint ez lehetőséget ad arra, hogy a hivatalos inflációs adatokat is hétről-hétre előre jelezzék, amire azért van szükség,

mert azok csak az adott hónap vége után, egyes esetekben hat hét csúszással jelennek meg.

Az orosz-ukrán háború viszont arra mutat rá, hogy az árak és a vásárolt mennyiségek is nagyon gyorsan megváltozhatnak, és ilyenkor a hat hét rengeteg idő, a döntéshozóknak jól jönne egy olyan eszköz, amellyel azonnal képet kaphatnak a folyamatokról.

Az idei adatok például jól mutatják, hogy az étolaj fogyasztói ára a háború kitörése előtt is elég meredeken emelkedett, és ez a mai napig egyenletesen tart. Az étolaj vásárlások viszont a háború kitörése utáni hetekben emelkedtek az egekbe, hogy aztán májusra visszatérjenek a korábbi évek átlagos szintjére. A lisztnél hasonló folyamatok zajlottak le azzal a lényeges különbséggel, hogy ott az áremelkedést csak a háború indította be.

Az is jól látszik a cikkhez mellékelt ábrákon, hogy tejből például nem is kezdtek felhalmozni a fogyasztók az áremelkedés ellenére sem, vajból pedig egyenesen többéves mélypontra zuhant a vásárlási mennyiség (ennek oka valószínűleg már az, hogy a rendkívüli áremelkedés miatt a helyettesítő termékeket választják).

A kutatók a tanulmányukban megerősítik azt az egyébként szélesebb körben is támogatott elképzelést, hogy a pénztárgépes adatokra építve nagyon hasznos lenne “élőben” és termékcsoportokra lebontva követni az ár- és volumenváltozásokat, mert sokkal gyorsabban lehetne reagálni a piaci folyamatokra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszafogták a vásárlásaikat a németek, árcsökkentést kényszerítve a boltokraRekordzuhanásban van Németországban a kiskereskedelmi forgalom.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ élelmiszer infláció németország orosz-ukrán konfliktus Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. március 27. 17:22 Adat, Világ

Ne azt nézd az új GDP-adatokban, hogy Románia előttünk jár, van benne sokkal érdekesebb is

Már nem érdemes arról beszélni, hogy Ausztria elérhetetlen messzeségbe került, reménytelenül loholunk Csehország, Szlovénia vagy Litvánia után.

Debreczeni Anna
2024. március 25. 09:33 Világ

Nem a német gazdaság fogja kihúzni a gödörből a magyart

Továbbra is egy helyben jár a német gazdaság, ami nem jó hír a magyar exportkilátások szempontjából.

Mészáros R. Tamás
2024. március 25. 04:34 Világ

Trump miatt egyesek új atomkortól tartanak 

Ha az Egyesült Államok jövő januártól valóban feloldja védelmi garanciáit, Dél-Koreától Lengyelországig számos helyen felmerülhet, hogy nincs más módja az önvédelem biztosításának. 

Fontos

Elek Péter
2024. március 27. 04:34 Pénz

Tényleg olyan fantasztikus a világ első számú sztárrészvénye?

Eddig nagyon jó és meggyőző sztori volt az Nvidia, de merész dolog azt feltételezni, hogy növekedése a következő években is töretlen marad.

G7.hu
2024. március 26. 19:00 Közélet

Új tulajdonoshoz kerül a G7

A Telex vezetői által alapított Gazdrovat Kft.-hez kerül a G7 gazdasági portál.

Pálos Máté
2024. március 26. 16:40 Adat, Élet

Sokkal többe kerültek az adófizetőknek a Most vagy soha! első heti nézői, mint a Kincsemé

Nézőszámban az első héten nagyjából sikerült elérni a Kincsem szintjét, az állami támogatáshoz viszonyítva azonban más a helyzet.