Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. november 15. 09:24 Világ

Sok finn középiskolában eltörölték a reggel 8-as kezdést, hogy többet aludjanak a diákok

Az első óra szinte sehol sem kezdődik reggel 8-kor a három legnagyobb finn város, Helsinki, Turku és Tampere középiskoláiban. Ahogy a finn közszolgálati hírügynökség, az YLE beszámolt róla, a három városban (amelyek vonzáskörzetében összességében a finn lakosság jelentős része él) 15, 30 perccel vagy akár egy órával is későbbre helyezték a napi kezdést, évekig tartó viták és egyeztetések eredményeképp.

A későbbi iskolakezdést ugyanis már régóta szorgalmazták a diákok és a szülők is. Turkuban egységesen 8.30-as iskolakezdést tesztelnek, a város oktatási ügyekért felelős igazgatója azt mondta, a szülői kezdeményezésbe azért is mentek bele, mert a későbbi kezdés előnyei mögött tudományos érvek is állnak. (Bár Magyarországon is vannak később kezdő középiskolák, Finnországban a városok és az iskolák is a magyarnál jóval nagyobb autonómiával rendelkeznek, így hasonló kérdésekben valószínűleg könnyebben dönthetnek, nem kell feltétlenül egy központi állami előírást követniük.)

Tamperében 8.15-kor kezdenek a középiskolások, az ottani hivatal képviselője azt mondja, érzékelik, hogy az elmúlt tíz évben az (este) képernyő előtt töltött idő a fiataloknál megnőtt, de az is a későbbi döntés mellett szól, hogy megpróbálják a reggeli közösségi közlekedési csúcsforgalmat enyhíteni vele.

Helsinkiben a városvezetés szabad kezet engedett az iskoláknak az ügyben, és számos helyen csak 9-kor kezdődik a tanítás.

Egy 2019-es felmérés szerint az északi országokban minden ötödik fiatal alvási nehézségekkel küzd, és a számuk Norvégiát kivéve mindenhol egyre növekszik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ 8 óra első óra finnország Helsinki iskola iskolakezdés Tampere Turku Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.