Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. augusztus 16. 14:00 Világ

Visszafogják a világ legnagyobb acélgyárait, hogy jó legyen a levegő a téli olimpián

Ahogy a 2008-as nyári, úgy most a jövő februári téli olimpia idejére akarják biztosítani a kínai hatóságok a megfelelő levegőminőséget Pekingben az ipari kibocsátás korlátozásával. Ez annak idején sikerült is, ennek köszönhetően a helyiek és a játékokon résztvevők egy hónapon keresztül láthatták a kék eget a kínai főváros felett, amely előtte és azóta is viszonylag ritka látvány.

Ennek egyik oka a Pekingtől mintegy 150 kilométerre keletre lévő Tangsan városa, amelynek acélművei a világ teljes acélkibocsátásának közel tizedét, valamivel pontosabban a 8 százalékát adják. Ezek tavaly 144 millió tonna acélt állítottak elő, majd az idei első félévben termelésük megdöntötte a korábbi rekordot. (Összehasonlításképpen, a Dunaferr éves acéltermelő kapacitása 1,7 millió tonna, de ez a vállalat nehéz helyzete miatt messze nincs kihasználva.)

Érdekes módon ez már a kínai hatóságoknak is sok volt, amelyek próbálnak lavírozni a gazdaság járvány utáni felpörgetése és az üvegházgáz-kibocsátási célok között. Ennek nyomán több mint 12 millió tonnás termeléscsökkentést írtak elő a tangsani acélgyárak számára erre az évre.

Ez értelemszerűen december 31-ig szól, de a Bloomberg arról írt a Mysteel nevű kutatócég információi alapján, hogy a korlátozásokat március 13-ig meghosszabbítják a február 4-én kezdődő téli olimpia megfelelő levegőminősége érdekében. Az idei hasonló időszakhoz képest legalább 40 százalékkal kell visszavágni a városból származó légszennyezést, de ebben nem csak az acélműveknek kell szerepet vállalniuk. Korlátozzák a cementgyárak működését és a teherautók közlekedését is, a személyközlekedést pedig igyekeznek kisebb légszennyezéssel járó módok felé terelni.

A korlátozások hatására a vasérc árutőzsdei árfolyama a legfontosabb kínai és szingapúri jegyzések alapján egyaránt nagyot esett, mivel az acélgyárak visszafogása miatt egy ideig kevesebb alapanyagra lesz szükség.

Azt egyelőre nem tudni, hogy olimpiai turisták élvezhetik-e majd a pekingi kék eget, a delta variánsnak ugyanis számos helyen sikerült áttörnie a koronavírust egy évig lényegében távol tartó kínai védelmet. Ezért a szervezők egyelőre nem nyilatkoztak arról, a nemrég befejeződött tokiói nyári olimpiához hasonlóan a téli is zárt kapus lesz-e.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzokatlanul kék az ég az egyébként folyton szmogban úszó kínai nagyvárosok felettA 2008-as olimpia alatt volt hasonlóra példa, de sanghaji városlakók például arról számoltak be, hogy sose volt még ilyen kék az ég télen a városban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ acélgyártás Kína légszennyezettség olimpia peking téli olimpia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Mészáros R. Tamás
2024. október 8. 04:39 Élet, Világ

Ha a kormány kelet felé néz, ott is azt látja, hogy küzdeni kell a növekedésért

Kínában a 2008-as válság óta nem látott módszerekkel próbálnak élénkíteni, de szerkezeti átalakításokról hallani sem akarnak.

Fontos

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.