Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. július 1. 16:23 Világ

Az Egyesült Királyságban leszámolnának azzal, hogy a háztartási gépek túl korán a szemétben végzik

Életbe léptek az Egyesült Királyságban azok az új fogyasztóvédelmi előírások, amelyek kötelezik a mosógépek, tévék, hűtők és hasonló elektronikai eszközök gyártóit, hogy a termékeik alkatrészeit meghatározott ideig hozzáférhetővé tegyék annak érdekében, hogy meg lehessen javítani az eszközöket. Így akár 10 évvel nőhet a termékek élettartama – írja a BBC.

A kormány ezzel párhuzamosan szigorította az energetikai előírásokat is, ami becslések szerint átlagosan évi 75 fonttal (nagyjából 30 ezer forinttal) csökkentheti a rezsiszámlákat, és hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkenéséhez.

A szabályozás célja az, hogy visszaszorítsa a tervezett elavulást, aminek az a lényege, hogy a gyártók kifejezetten úgy tervezik meg a termékeiket, hogy azok bizonyos idő után elromoljanak, ezzel hosszabb távon is biztosítva a keresletet az új termékeikre.

Adam French, a Which? fogyasztóvédelmi szervezet szakértője szerint a szabályok hozzájárulnak ahhoz, hogy a termékek élettartama növekedjen és csökkenjen az elektronikai hulladék mennyisége. A szabályozás alapján a fogyasztók számára csak a biztonságosan és egyszerűen cserélhető alkatrészeket kell elérhetővé tenni, mint például a csuklópánt a mosógépen, vagy a tárolódobozok a hűtőben. A bonyolultabb javításhoz szükséges alkatrészek elérhetőségét csak a szakemberek számára kell majd biztosítani.

Libby Peake, a Green Alliance szakpolitikai vezetője éppen amiatt kritizálta a szabályozást, hogy az nem teremti meg teljes körűen a javításhoz való jogot a fogyasztók számára, hiszen az alkatrészek egy részéhez való hozzáférést csak a szakemberek számára kell biztosítani. Emellett azt sem biztosítja semmi, hogy a lakosság számára hozzáférhető alkatrészek megfizethetőek legyenek, szerinte így a változtatások ellenére is jelentős korlátai lesznek annak, hogy a javítás legyen a legjobb opció, ha elromlik egy termék.

John Elliot, az Ebac nevű mosógépgyártó cég vezetője a lapnak azt nyilatkozta, hogy bár az ő cégét nem érinti negatívan a szabályozás, mert eddig is egyensúlyt keresett az ár és a megbízhatóság között, az árral versenyző versenytársainak fehéráruit megdrágíthatják a szigorúbb előírások.

A YouGov közvélemény-kutatása szerint az Egyesült Királyságban a lakosság ellentmondásosan viszonyul a háztartási gépek otthoni javításához. A férfiak például nagyobb arányban nyilatkoztak úgy, hogy nem jelentene nekik gondot egy háztartási eszköz megjavítása, mint a nők. A törvény által érintett eszközök többsége ugyanakkor konyhai eszköz, és ezek megjavítása a felmérés szerint nem igazán menne a lakosságnak. Csak a megkérdezettek 22 százaléka mondta például azt, hogy meg tudna szerelni egy mosógépet, és még kevesebben (16 százalék) vállalnák a mosogatógépük javítását.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fehéráru fenntarthatóság hűtő javítás mosogatógép mosógép right to repair Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.