Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. április 22. 09:38 Világ

A fejlődő világnak adott támogatások a kisvárosokban érhetnének legjobban célba

Általában a nagyvárosok szívják el az embereket vidékről az ott elérhető magasabb fizetéseknek köszönhetően, a fejlődő világban azonban az a jellemző, hogy a kisebb városokba költöznek a jobb megélhetésre vágyó falusiak. E látszólagos ellentmondás hátterében elsősorban a legszegényebb és legkevésbé képzett rétegek preferenciái állnak, mert ezek szerint

az eredeti lakóhelyhez képesti távolság a döntő

a migráció során, és nem az elérhető jövedelem.

Nyilvánvaló, hogy a közelebbi városokba való költözés mellett elsősorban az útiköltség minimalizálása érdekében döntenek az elvándorlók. Luc Christiaensen, Joachim De Weerdt, Bert Ingelaere és Ravi Kanbur kutatók a jelenséggel foglalkozó tanulmányukban azonban más tényezőkre is felhívják a figyelmet. A kutatók a tanzániai vándorlókat vizsgáltak meg részletesebben, és ennek során kiderült, hogy az országokon belüli nyelvi különbségek is megakadályozhatják abban a falusiakat, hogy a legközelebbi városoknál messzebb költözzenek, valamint még további antropológiai és szociológiai szempontok is nagy súllyal esnek latba a döntéseknél.

A jelenség jól látszik a teljes afrikai kontinenst leíró demográfiai adatokon is: a földrészen az egymillió főnél kisebb településekhez kötődik a városokban élők számában bekövetkezett növekedés háromnegyede. A szegénység visszaszorításában tehát korlátozott szerepük lehet a legnagyobb városoknak, az ott elérhető szolgáltatásokból, lehetőségekből a legrosszabb sorban élő emberek aligha részesülhetnek. A nemzetközi hitel- és segélyprogramok tervezésénél ezért érdemes minél nagyobb hangsúlyt helyezni a kisebb városokra, ahogy az ENSZ is tette a legutóbbi regionális fejlesztési programjában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Afrika belföldi vándorlás fejlődő országok migráció Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 13:43 Pénz, Világ

Jól fizet az orosz biznisz, csak lehet, hogy elveszik a profitot

A Raiffeisen kétmilliárd eurós büntetése jól mutatja, hogy milyen könnyen semmivé válhat az Oroszországban maradt nyugati cégek által megtermelt nyereség.

Mészáros R. Tamás
2025. január 23. 06:00 Világ

A világ negyedik legnépesebb országa is csatlakozott a kínai-orosz klubhoz

A 275 milliós Indonézia BRICS-tagsága jelzi a gazdasági világrendszerváltás igényét, bár rövid távon a kínai pénz és az illiberalizmus védelme a fő motiváció.

Vámosi Ágoston
2025. január 22. 16:48 Világ

Háborúk, klíma, dezinformáció? Szakértőknek sem könnyű eldönteni, mi a legnagyobb kockázat

A jelenleg is zajló davosi konferenciát rendező Világgazdasági Fórum összegyűjtötte a világra rövid és hosszabb távon leselkedő legnagyobb kockázatokat.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. január 24. 11:03 Adat, Közélet

Már az elején elvéthetjük az egymilliós átlagbérhez vezető utat

Önmagában nem néz ki rosszul a bérdinamika, de a lassuló trend alapján nagyon meglepő lenne, ha időre elérnénk a kormányzati ígéret kiindulópontját.

Vámosi Ágoston
2025. január 23. 16:45 Pénz

Jól hangzik a 8 százalékos banki kamat, de az adó elviszi több mint a negyedét

Elsőre jól hangzanak a banki betétakciók, de 28 százalék az adóteher, és ha befektetési jegyet is kell venni, akkor általában a kockázat is magasabb.

Jandó Zoltán
2025. január 23. 11:23 Adat, Közélet

Egyre gyakoribbak az iskolákat célzó tömeges bombafenyegetések Közép-Európában

Több tucat magyarországi iskola kapott fenyegető üzenetet csütörtök reggel. Bulgáriában tegnap történt hasonló, Szlovákiában legutóbb tavaly ősszel.