Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. április 15. 09:49 Világ

Az adókedvezménytől a marihuánáig mindenféle jutalmakkal próbálják oltásra késztetni az embereket

Egyre több olyan kormányzati vagy magánkezdeményezésről hallani szerte a világban, amelyek során valamilyen jutalomban részesülhetnek a beoltottak az oltási kedv növelése végett. A Guardian gyűjtése szerint Pekingben például két doboz tojást kaphat, aki felveszi az oltást, de vásárlási utalványokkal is igyekeznek népszerűsíteni a vakcinációt a városban. Sőt, lisztet, csirkeszárnyat vagy épp zsebkendőket, illetve akár pénzt is kaphatnak a vakcinájuk mellé a kínaiak.

Egy indiai városban a helyi ötvösök egymással összefogva arany orrcsapokat ajándékoznak az oltást beadató nőknek, az ország más részein kiskereskedők rágcsálnivalót, édességet és írószereket osztogatnak az oltott vásárlóknak, míg Észak-Delhi önkormányzata ötszázalékos adó-visszatérítést ajánl a beoltott lakosoknak.

Ázsia arabok lakta részén is vannak hasonló törekvések, Dubajban egyes éttermek 10-20 százalékos kedvezményt adnak az oltás után érkező vendégeknek. Japánban pedig az oltási kampányért felelős miniszter helyeselte a beadatott oltásért járó ingyen gyoza – ez egy hagyományos tésztaétel a szigetországban – ötletét, igaz, a megvalósítás még nem történt meg. A vakcinációban élen járó Izraelben kólát, sört, barheszt és péksüteményeket, illetve sóletet kaphattak a szerencsésebb páciensek.

Édességgel is több helyen próbálják motiválni az embereket, Oroszországban egyesek fagylaltot, az Egyesült Államokban fánkot kaptak az oltás után. Amerikában ráadásul akad példa arra is, hogy játékokat, sporteszközöket, esetleg marihuánát osszanak szét az oltásra vállalkozók között. Bizonyos cégek pedig bónuszt és szabadnapokat adnak az oltást beadató munkavállalóknak.

A brit lap ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy némely országban jutalmak helyett büntetésekkel kísérleteznek – Indonéziában az oltásokat visszautasító állampolgárok bírságra vagy a jóléti juttatások felfüggesztésére számíthatnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk„Nem oltatjuk be magunkat, kerüljön ez bármibe" - erős az oltásellenesség a fizikai dolgozóknálHúsz kétkezi dolgozóval beszéltünk, ami alapján egész áruházakban, gyárrészlegekben nincs egyetlen beoltott sem. A kollégák jelentős része nem is kér az oltásból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ koronavírus oltás oltásellenesség vakcina Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.