Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2021. február 11. 13:14 Világ

Egy szezonban 74 ezer turista utazik az Antarktiszra, és beviszik a koronavírust

Két ausztrál szerző a The Conversationben megjelent írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy 2020 decemberében az Antarktisz is “elesett” a koronavírus járványban, miután egy chilei kutatóállomáson 36-an pozitív tesztet produkáltak.

Nincs is annál könnyebb, mint 36 kutatót karanténba helyezni az Antarktiszon, de a helyzet mégsem ennyire vicces, mert hosszabb távon nem is az emberek, hanem az állatok sorsa iránt aggódnak a szakemberek.

A koronavírus állatokra való veszélyességéről viszonylag keveset tudunk, de elég csak a nyércek dániai kálváriájára gondolni, és egyből látszik, hogy komollyá válhat egy-egy fertőzéshullám. Bár nyércek, és a járványnak kitett macskák és kutyák sem élnek az Antarktiszon, a világ pingvin- és fókapopulációjának közel fele ott él, illetve a delfinek és bálnák 17 százaléka a kontinens körzetében található.

Jelenlegi tudásunk szerint a delfinek és a bálnák elég erősen ki vannak téve a fertőzés veszélyének (és nem tudjuk, milyen hatásfokkal képesek átvészelni azt), a fókák és a különböző tengeri madarak viszont kevésbé veszélyeztetettek.

Az Antarktiszon megjelenő ember mint vektor, azaz a vírus hordozója veszélyes az állatokra, és bár a kontinensen állomásozó kutatóknak kell leginkább vigyázni arra, hogy ne adják tovább a fertőzést a sokszor közvetlen közelükben élő állatoknak, a turisták felől érkező veszély sem elhanyagolható.

2019 októbere és 2020 áprilisa között, amikor a koronavírus járvány már részben a globális felfutás időszakában volt, összesen mintegy 74 ezer turista látogatott el az Antarktiszra, és ők általában szintén közel szoktak kerülni a pingvin- és fókatelepekhez – hiszen többnyire ezért mennek oda.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ állatvilág Antarktisz járvány koronavírus turista Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.