Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. január 13. 15:29 Világ

Tizenöt Magyarországnak lenne elég az évente szemétként eltüzelt földgáz

A tavalyi volt a második legmelegebb év a világon a mérések kezdete óta, a globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal haladta meg az ipari forradalom előtti szintet. Magyarországon pedig 2019 volt a legmelegebb év 1901 óta. A klímaváltozás miatt egyre kevesebben vitatják, hogy szakítani kell a fosszilis energiahordozókkal, de ezeken belül a földgáz még aránylag enyhe elbírálás alá esik. Részben azért, mert az erősen ingadozó termelésű megújuló források mellett szabályozó szerepet tölthetnek be az áramtermelésben a gyorsan ki/bekapcsolható gázerőművek.

Az kevésbé ismert az energiahordozóval kapcsolatban, hogy hatalmas mennyiség veszik kárba belőle. Az olajkitermelés melléktermékeként felszínre kerülő földgáz jelentős részét ugyanis gázfáklyákkal elégetik. A Világbank becslése szerint 2018-ban ennek mennyisége bő 144 milliárd köbméter volt. Ennyi gáz Magyarország számára nagyjából 15 évig elég lenne.

A legnagyobb pocsékolók sorrendben Oroszország, Irak, Irán, az Egyesült Államok, Algéria és Venezuela, amelyek együttesen az említett mennyiség körülbelül 60 százalékát égetik el hasznosítás nélkül. Ez elsőre meglepő lehet, hiszen Oroszország számára közismerten fontos a gázexport, de Amerikát leszámítva a többi állam költségvetési bevételeinek zömét is az energiahordozók biztosítják.

A probléma az, hogy a keleti-szibériai vagy épp a szaharai olajmezők olyan messze vannak a fizetőképes piacoktól, hogy nem éri meg befektetni a mellékterméknek számító gáz összegyűjtésébe és szállításába. A folyton áramszünetektől szenvedő Irakban lenne piac, de a csapnivaló szabályozás – és általában a közállapotok – miatt nem valósulnak meg a szükséges beruházások.

Speciális a helyzet az Egyesült Államokban, ahol a palaolaj-termelés felfutása nyomán lett rengeteg gáz, az utóbbi mennyisége ugyanis lassabban csökken az amúgy hamar kimerülő kutak olajhozamához képest. Nemcsak az a baj, hogy ehhez képest nincs elég vezeték, hanem a gáz olcsósága is. Tavaly előfordult, hogy az egyik texasi elosztó központban negatív volt a gázár, vagyis a kitermelő cégek fizettek azért, ha valaki megszabadítja őket az energiahordozótól. Pedig Texas megengedő a gázfáklyázással kapcsolatban, azaz sok cég választhatja ezt a módszert az elszállíttatás helyett.

A Wall Street Journal minapi cikkében idézett adat szerint a gázfáklyák lehetnek felelősek az emberi eredetű szén-dioxid-kibocsátás egy százalékáért. (Ennek elhagyása, a gáz egyszerű szélnek eresztése nem jó opció, mert akkor a szén-dioxidnál sokkal erősebb üvegházhatású metán kerülne a légkörbe.) Nem csoda, hogy sokan próbálják kiküszöbölni ezt a finoman szólva is ellentmondásos módszert. Ha kisméretű generátorokkal áramot termelnek, akkor azt fel lehet használni az energiaigényes olajkitermelő berendezések vagy akár bitcoint bányászó számítógépek működtetésére.

De ha már a klímavédelem jegyében az államok segítik napelem- és szélfarmok építését, vagy éppen a szén-dioxid-tárolását lehetővé tévő fejlesztéseket, azt is érdemes kiszámolni, nem kellene-e olyan projektekbe tenni a közpénzt, amelyek segítségével hasznosítani lehet az értelmetlenül elégetett földgázt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHáromszázmilliárdot égettünk el tavaly konvektorokban és cirkókbanA rezsicsökkentés óta egyre több gázt fogyasztanak a magyarok. Ez arra utal, hogy alacsonyabb áraknál kevésbé spórolunk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ éghajlatváltozás földgáz palaolaj szén-dioxid Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.