Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. január 9. 10:55 Világ

Szulejmáni megölését a hadiiparban érdekelt szakértők értékelték az amerikai médiában

Kászim Szulejmáni múlt pénteki likvidálása óta egymásnak adják a kilincset a dróncsapás miatt Trumpot dicsérő szakértők az amerikai tévéstúdiókban és szerkesztőségekben. Az akcióval kapcsolatos pozitív vélekedésen túl többnyire van még egy érdekes közös tulajdonságuk a meghívott kommentátoroknak, amire a The Intercept cikke hívja fel a figyelmet: sokuk kötődik a hadiiparhoz, ami komoly üzleti hasznot húzhat egy súlyosbodó fegyveres konfliktusból.

Az utóbbi években Donald Trump egyoldalú támogatásáról ismert Fox News honlapján például Van Hipp méltatta az elnök érdemeit és hangsúlyozta az iráni kormánnyal szembeni keményebb fellépés szükségességét. Hipp ugyanakkor az American Defense International nevű lobbiszervezet elnöke, aminek tagja több tucatnyi hadiipari cég között a Szulejmáni megölésekor használt MQ-9 Reaper drón gyártója is. Szintén a Fox News, illetve a közszolgálati NPR csatornák vendégeként értékelte az akció megindítását olyan felelős döntésként, amit már régóta meg kellett volna hozni Jack Keane. A már nyugdíjazott, de egykor magas rangú tábornok most egy hadipari befektetésekben érdekelt kockázati tőke-alap partnere.

A Foreign Policy hasábjain, valamint a Public Radio International és a CBS műsoraiban pedig David Petraeus nyilatkozott elismerőleg a hadműveletről. A valaha Afganisztánban és Iránban harcoló, de már szintén nyugalmazott tábornokról azonban érdemes megjegyezni a The Intercept összefoglalója szerint, hogy Keane-hez hasonlóan egy befektetésekkel foglalkozó cégnél dolgozik most, ami közleménye szerint éppen akkor kezdte felépíteni hadiipari portfólióját, amikor a katonai költségvetés az egekbe szökött. Barack Obama belbiztonsági minisztere, Jeh Johnson is Trump védelmére kelt az NBC-n, hangsúlyozva, hogy az elnöknek minden jogalapja megvolt az akció megindítására. Johnson 2017 óta a vadászrepülőket gyártó Lockheed Martin vezetőségében ül részmunkaidőben, évi 310 ezer dolláros fizetésért.

A megszólalók hadipari kötődéseit nem említették meg a médiában, ami különösen nagy probléma annak tükrében, hogy emberéletek tömegeit érintő kérdésekben nyilatkoztak. Mindeközben a szakértők és a hozzájuk kötődő vállalatok háborúval kapcsolatos üzleti érdekeiket aligha lehet vitatni – a hadipari cégek tőzsdei árfolyamai a légitámadást követően jelentősen emelkedtek.

A jelenség egyáltalán nem új keletű: a Pentagon az iraki háború idejében is gyakran a sereg vezető pozícióiból leszerelt szakemberek szerepeltetésével igyekezett a közvéleményt megnyerését, akik a The New York Times oknyomozó cikke szerint hasonlóképp érdekeltek voltak a hadakozásban gazdasági szempontból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok hadipar Kászim Szulejmáni média Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2024. december 5. 13:07 Világ

Elbocsátáshullám közben hívnának be még több vendégmunkást Németországban

De ez csak első ránézésre ellentmondásos: főleg a gyárak kerültek bajba Németországban, miközben építőmunkásból, kamionsofőrből vagy ápolóból továbbra is hiány van.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.

Gajda Mihály
2024. december 1. 06:05 Pénz, Világ

A tengeri útvonal, amely Amerikának is egyre fontosabb

Az Egyesült Államok olajexportjának felfutásával egyre több szállítmány használja a Panama-csatorna mellett az Afrikát megkerülő útvonalat is.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. december 9. 05:20 Adat

Lengyelek, románok, bolgárok százezrei léptek a magyarok elé a jövedelmi ranglétrán

Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.