Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. november 5. 11:54 Világ

Repülőgépszámra viszik a pénzt az oroszok, hogy hatalmon maradjon a szövetségesük

Egy-két évvel ezelőtt valószínűleg nem fogadtak volna sokan arra, hogy a kívülről a nemzetközi szankciók, belülről a gazdasági összeomlás és az ellenzék által szorongatott Nicolas Maduro venezuelai elnök még mindig hatalmon lesz 2019 vége felé. Különösen bénítóak az Egyesült Államok által bevezetett pénzügyi büntetőintézkedések, amelyek lényegében elvágták a dél-amerikai országot a nemzetközi pénzügyi rendszertől.

Ezt időnként barterezéssel próbálja kikerülni Maduro kormánya, de voltak arra utaló jelek is, hogy az ország aranytartalékán adtak túl kerülőutakon. Mindent azonban nem lehet így megoldani, a rezsimnek nagy szüksége van keményvalutára is. A Bloomberg cikke szerint ennek beszerzésében segédkeztek az oroszok: 2018 májusa és 2019 áprilisa között hat repülőgép összesen 315 millió dollár értékű dollár- és euróbankjegyet szállított Moszkvából Caracasba.

Az adatok forrása az Import Genius nevű, a nemzetközi kereskedelem adatait gyűjtő, rendszerező és áruba bocsátó szolgáltató, amely „magánforrásokon” keresztül jutott hozzá orosz vámhivatali statisztikákhoz. Ezek szerint a készpénz orosz és/vagy venezuelai állami pénzintézetektől származott, és a venezuelai fejlesztési banknál landolt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyszer már elszálltak a hiperinflációval, most ismét beindították a bankópréstJanuár végén egyetlen hét alatt 31 százalékkal nőtt a pénzmennyiség Venezuelában a központi bank adatai szerint, miután a kormány pánikszerű költekezésbe kezdett.

A részletes adatok szerint az első két szállítmány tavaly májusban és júliusban indult útnak az állami Gazprombanktól összesen 55 millió dollár értékben. Idén januárban ugyanonnan előbb 50 milliónyi dollárbankjegy, majd két nappal később 113 millió dollárt értékű 100 eurós bankótömeg indult utánuk. A Bloomberg kérdésére a Gazprombank szóvivője a készpénzszállítást nem kommentálta, csak annyit mondott, hogy idén március óta nincs semmilyen kapcsolat a pénzintézet és a venezuelai fejlesztési bank között.

Ennek megfelelően az utolsó két – idén áprilisi, összesen 97 millió dolláros – szállításnál már nem a Gazprombank, hanem az Evrofinance Mosnarbank volt a feladó, amely az orosz állami ingatlankezelő és a venezuelai fejlesztési bank közös tulajdona. Az utóbbi egyébként név szerint szerepel az amerikai szankciós listán.

Az amerikai hírügynökség cikke szerint a pénzszállítás nem jelent feltétlenül orosz állami segélyt, a forrása lehet olaj- vagy aranyeladás, az Evrofinance Mosnarbank osztaléka, illetve korábban külföldön elhelyezett venezuelai állami tartalék felhasználása is. A dolog érdekessége a logisztika, hiszen ha valaki használhatja a bejáratott nemzetközi elektronikus pénzügyi csatornákat, akkor jellemzően nem kockáztatja meg, hogy repülőgépnyi mennyiségű készpénzt reptessen a fél világon keresztül. Egy venezuelai illetékes egyébként név nélkül megerősítette a Bloombergnek az Evrofinance Mosnarbankhoz kötődő készpénzmozgást.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkPiszkos Fred is csettintene, ahogy a hajókkal trükköznek a venezuelaiakSzankciókat hoznak az amerikaiak a hajóid ellen? Semmi gond, változtasd meg a nevüket!

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai szankciók készpénz logisztika Nicolas Maduro Oroszország Venezuela Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.