Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. szeptember 11. 14:36 Világ

Húsz év után derült ki, hogy nem sokat ér egy fontosnak hitt környezetvédelmi törvény Ausztráliában

Az egyre inkább fenyegetett növény- és állatvilág érdekében 1999-ben egy jelentősnek szánt környezetvédelmi törvényt hoztak meg Ausztráliában. A biodiverzitásra a legnagyobb veszélyt az erdőirtás és a legelők létesítése jelentette, és az ennek a gyakorlatnak a korlátozását célzó törvényt az akkori kormány egyik fontos hagyatékának tekintették.

Az újonnan meghozott törvény értelmében minden olyan tevékenységre, amely az élőhelyek veszélyeztetésével járhat, engedélyt kell kérni a szövetségi kormányzattól.

Egy vasárnap publikált kutatás szerint azonban a törvény egyáltalán nem érte el a célját. A tíz kutató által elkészített tanulmány azt állítja műholdas felvételekre hivatkozva, hogy a törvény életbe lépése óta 77 ezer négyzetkilométernyi olyan területet tisztítottak meg, ahol veszélyeztetett fajok éltek. Ez közel akkora, mint a 93 ezer négyzetkilométeres Magyarország.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA környezetszennyező repülést elfelejti az állam adóztatniEgy szinte észrevétlen adóval milliárdokhoz juthatna a magyar költségvetés is, ráadásul a hatása is jó lenne. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy áfa- és jövedéki adómentes a kerozin.

A kutatás szerint az Ausztráliában élő fenyegetett állat- és növényfajok 85 százalékának szűkült az élőhelye. Az egyik legsúlyosabb érintett faj az ország ikonikus erszényese, a koala. A törvény elbukását az jelzi egyértelműen, hogy a kiirtott területek 93 százalékát egyáltalán nem jelentették a kormányzat felé.

Ráadásul úgy ilyen magas a be nem jelentett irtások aránya, hogy nagyot nem kockáztatott volna senki az engedélykéréssel. Az igénylések 99 százalékát ugyanis jóváhagyták, bár esetenként feltételekkel. A kérvényezők mindössze 1,3 százaléka érkezett az agrárszektorból, miközben a legtöbb erdőirtás a legelők létrehozásához kötődik.

Ausztrália területe közel kétszerese az Európai Unióénak, lakossága azonban mindössze 25 millió. Ennek ellenére rengeteg állatfaj halt ki az elmúlt évszázadokban a kontinensen: a világban 1500 óta kihalt emlősfajok 35 százaléka élt Ausztráliában. Az előző parlamenti választás is azt jelzi, hogy az ausztrálok többsége számára a környezetvédelem másodlagos

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBőrükön érzik a klímaváltozást, de a jólét fontosabbA forró nyaraktól szenvedő Ausztráliában a baloldal az éghajlatváltozás megfékezését ígérte, a jobboldal a szénbányászatot preferálta. Mégis az utóbbi nyert.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Ausztrália környezetvédelem Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.