Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. május 7. 11:18 Világ

Gyorsan fagyossá vált az amerikai-kínai viszony

Miközben a napokban Donald Trump amerikai elnök magasabb vámokkal fenyegette meg Kínát a nem megfelelően haladó kereskedelmi tárgyalások miatt, külügyminisztere az Északi-sarkvidéki Tanács finnországi ülésén szállt bele a kínaiakba.

Az ügy előzménye, hogy Kína „Arktisz-közeli” államnak nyilvánította magát tavaly év elején, és ennek megfelelően nem szeretné, ha kimaradna az éghajlatváltozás miatt egyre könnyebben megközelíthető régió gazdasági kiaknázásából. Ez egyrészt az ásványkincseket jelenti, másrészt a rövidebb hajózási utat Nyugat-Európa felé, utóbbival kapcsolatban még a „sarkvidéki Selyemút” kifejezést is megalkották.

Az amerikai védelmi minisztériumnak a napokban a kínai fegyveres erőkről megjelent elemzése egyebek mellett Kína növekvő sarkvidéki tevékenységére hívja fel a figyelmet. A Pentagonban egyebek mellett attól tartanak, hogy a jövőben atomfegyverekkel felszerelt kínai tengeralattjárók járőrözhetnek a Jeges-tengeren, amely ebben a fegyvernemben az amerikai-szovjet szembenállás legfontosabb terepe volt a hidegháború alatt.

„Peking sarkvidék-közeli államnak mondja magát, de Kína és az Északi-sarkkör közötti legkisebb távolság 1500 kilométer. Csak sarkvidéki és nem-sarkvidéki országok vannak, nincs köztes kategória. Kína hiába mond mást, ez semmire sem jogosítja fel”

– fogalmazott a tanács ülése előtt az amerikai külügyminiszter a Bloomberg cikke szerint. Mike Pompeo környezeti katasztrófát vizionált arra az esetre, ha Kínát odaengedik az Északi-sarkvidékre. Emellett ismét felhívta a figyelmet a kínai hitelből finanszírozott felesleges infrastrukturális beruházások veszélyeire.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz elolvadt jég helyén egyre jobban látszik, hogy miért megy a harc az Északi-sark környékénOlaj, arany, ritka fémek, halászat és új kereskedelmi útvonalak. Nyolc sarkvidéki ország folyamatosan helyezkedik azért, hogy a megnyíló lehetőségekből minél nagyobb szeletet csikarjon ki magának, kilencediknek pedig megjött a térségtől messze fekvő Kína.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ásványkincsek egyesült államok északi-sarkvidék hajózás Kína Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 16. 05:27 Világ

Európa legelmaradottabb vidéke lett a magyar kifektetés fő célpontja

A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.

Fazekas Dóra Simó Márton
2024. szeptember 13. 06:36 Világ

Súlyosan alábecsülhetjük a klímaváltozás gazdasági kockázatait

A legújabb hőmérsékleti anomáliák arra utalnak, hogy az éghajlat globális átalakulása hamarabb változtatja meg a klímarendszert, mint azt korábban várták.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 12. 16:03 Vállalat, Világ

Alig lesz hozzáadott érték a BYD magyar gyárában, ha a kínai kormányon múlik

Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Gajda Mihály
2024. szeptember 15. 19:15 Pénz, Vállalat

Európai üzemek zárnak be, romlanak a kilátások az olajiparban

Az év eleji optimizmus után az olajipar komoly nehézségekkel küzd a globális gazdasági problémák miatt, Európában pedig különösen borúsak a kilátások.